burevestnik.bg - Мобилна версия


Стратегия на МЗ предвижда до 2030 г. директните плащания да намалеят до 30%

До 30% трябва да намалее и делът на разходите за лекарствени продукти от общите разходи за здравеопазване

Стратегия на МЗ предвижда до 2030 г. директните плащания да намалеят до 30%

Делът на директните плащания от пациента да падне от 46,6% (през 2017  г.) на 30% до 2030 г., макар че средно в Европа този дял е 22%.  Това е записано в детайлизираната стратегия на според по Приоритет 12 „Здраве и спорт“ на Националната програма за развитие БЪЛГАРИЯ 2030, публикувана на сайта на МЗ за обществено обсъждане.

До 30% трябва да намалее и делът на разходите за лекарствени продукти от общите разходи за здравеопазване. През 2017 г. те са били 43,3%, а средно за ЕС са 21,7%.

Друга предвидена промяна е свързана с дела на разходите за извънболнична медицинска помощ и рехабилитационни грижи спрямо общите разходи за здравеопазване, който трябва да нарасне от 13,7% на 25%.

Броят на болничните легла за дългосрочни грижи пък трябва да се увеличи

от 35,6 на 100 000 души население, колкото са били през 2017 г. на 50 на 100 000 души през 2030 г. По данни на Евростат през 2014 г. в ЕС броят на тези болнични легла е бил 51,8 на 100 000.

10 281 875 000 лв. са необходими за създаването Националната здравна карта до 2030 г., е записано още в стратегията. Предвидено е парите да дойдат от бюджета на МЗ и на НЗОК.

В стратегията се казва, че инструментариумът на Националната здравна карта на България ще бъде използван за оптимизиране на структурата на здравната мрежа към потребностите на населението. Картографирането на здравните услуги ще обоснове необходимостта от осигуряване на инвестиции или пренасочване на ресурси към сферите, в които има установена необходимост от определени здравни дейности.

Ще бъдат предприети мерки за развитие на предоставяните в лечебните заведения здравни услуги, свързани с продължително лечение и палиативни грижи. С цел повишаване качеството на диагностиката и лечението ще се подпомага

развитието на високотехнологични дейности в държавните лечебни заведения

Усилия ще бъдат насочени и към насърчаване на донорството и развитието на трансплантационната дейност в страната. За предстоящия десетгодишен период по тази цел са планирани 28 496 689 000 лв., които трябва да дойдат от бюджета на Министерството на здравеопазването, бюджета на НЗОК и структурни фондове на ЕС.

Стратегията предвижда още осигуряване на условия за непрекъснато обучение и оценка на знанията и уменията на работещите в системата на Спешната помощ, развитие на телемедицината и активното включване в спешните екипи на парамедицински персонал. Развитието на възможностите за телемедицина, включително и усъвършенстване на информационната свързаност между информационните системи на ЦСМП и Националната система за спешни повиквания тел. 112, също ще бъдат обект на приоритетно планиране. За целта са определени 2 441 945 000 лв., които трябва да дойдат от бюджета на МЗ и от структурни фондове на ЕС.

Пълния текст на стратегията може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8ueY

User Avatar Гост 26.05.2020 20:54:02

В тази стратегия някой сериозно е объркал милиарди и милиони. Сал Великото Жени пак се е окъкала. Алхимията не е като финансите.

User Avatar Гост 26.05.2020 20:48:54

Тази "стратегия" е пълна утопия.

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 26.05.2020 18:27:24

Глупости на чички решпили да напишат нещо лъжепозитивно за пролетариата. Директните плащания и доплащания ще растат стръмно нагоре доколкото здравните вноски са символични и не може с тях да се плаша на медицинския персонал, който намалява и като брой заети в здравеопазването .Дефицитът и нарастващото търсене на медицински грижи поради застаряването на населението ще доведе до качване на цената на това обслужване и понеже не може да се осигури чрез смешните здравни вноски, то все повече ще нараства делът на доплащанията и плащанията за здравни услуги без значение дали някой тулуп в МЗ и Парламент ги е остойностил и регламентирал. И изобщо не е нужно някой да е икономист или поне трябва да е икономист малко повече от излезлите от ВИИ Карл Маркс кияци като Киро Ментата или другаря Костов за да напише това предвиждане , което няма как да се преодолее . Изобщо пък липсата на мед персонал не го слагам в сметката защото ще стане още по брутално. Управляващите мутромилиционери единствено могат ако искат да намалят тежеста на лекарствата със сваляне на ДДС на лекарствата от 20 на 9% и дотук са възможностите. Общо взето фалшивата солидарна здравна система е с предизвестено падане до няколко години и трябва да си пълен тъпанар да не го виждаш и да тръбиш ,че директните плащания щели да намалеят . Изобщо няма да има други плащания, другарки и другари -единствено кешови. Пък ще видим кой ще ви работи изобщо дори за изцяло кешови. защото няма да има физически лица такива.

Още от Новини