burevestnik.bg - Мобилна версия


Структурно звено в МЗ да координира дейностите около Детската болница, искат от Обществения съвет

Според юристи са необходими поредица от законодателни промени, сред които нови стандарти по отделните педиатрични субспециалности

Структурно звено в МЗ да координира дейностите около Детската болница, искат от Обществения съвет

Липсва структурно звено в Министерството на здравеопазването, което да създаде план с конкретни стъпки за изграждането и бъдещото функциониране на Националната детска болница, както и стратегия за кадровото й обезпечаване, ето защо е наложително ведомството да прояви инициатива и да го създаде. Този извод бе огласен на пресконференция от Обществения съвет за изграждането на болницата, на която бе представен и отчет за дейността му през 2023 г.

От съвета са категорични, че този проект не се свежда само до построяването на една сграда, нейното обзавеждане и осигуряването с апаратура, а е свързан с много по-широкообхватна дейност, за която са необходими далновидност и добре координирани действия и те следва да бъдат предприети още в настоящия момент.

Според Надежда Рангелова, член на Обществения съвет и председател на Фондация „За доброто“, много съществено е такова структурно звено да поеме и координиращи функции, като обезпечи съвместната работа с други държавни ведомства като МРРБ и АПИ и по този начин осигури нормалната работа на болницата.

По думите на д-р Благомир Здравков, директор на УСБАЛДБ „Проф. Иван Митев“, ръководството на лечебното заведение заедно с МУ – София вече работи по въпроса за осигуряването на кадри за бъдещата детска болница.

Адв. Мария Шаркова, член на Обществения съвет, бе категорична, че за да заработи нормално лечебното заведение, ще бъдат необходими поредица от законодателни промени, сред които изменения в действащите медицински стандарти, както и създаването на нови стандарти по отделните педиатрични субспециалности, палиативните грижи и пренаталната диагностика. По думите й, належащо е и създаването на експертни съвети по отделните педиатрични специалности. Тя бе категорична, че това е пътят към постигането на европейски стандарти за качество на педиатричната грижа и устойчивост на работната среда.

Адв. Марина Гинева, член на Обществения съвет и на Борда на директорите на УСБАЛДБ „Проф. Иван Митев“, обясни, че според съвета бъдещата Национална детска болница трябва да бъде търговско дружество и да се финансира чрез приходи от работа по клинични пътеки и средства от държавата за определени специфични дейности. Тя обясни още, че най-удачното решение е болницата да стане правоприемник на сега действащата УСБАЛДБ „Проф. Иван Митев“, като запази и статута на университетска болница.

От съвета увериха ,че ще продължат да бъдат конструктивна страна в диалога с институциите и ще представят в Здравното министерство предложенията си. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ruWf

User Avatar Гост 07.05.2024 19:25:29

В МЗ има структурно звено -управление на собствеността. За всяка болница - структурно звено

User Avatar Аман 07.05.2024 23:34:04

В Дирекция Управление на собствеността работят изключително некачествени женици, които нито имат капацитет нито мозък, но получават тлъсти заплати от 10 бона и по-скоро ще Ви кажат как нещата с детската болница няма да станат.

User Avatar QDYX 07.05.2024 17:49:37

Балонът се надува и при наличието на фигуранти здр министър и премиер скоро ще се пръсне б

Още от Новини