burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Александър Оскар:

Съвременният подход изисква лечението на едно дете да е на едно място

Съвременният подход изисква лечението на едно дете да е на едно място

„За първи път има политическа воля да се реши този проблем. Повече от три десетилетия се говори за необходимостта от създаване на национална детска болница, но никога не се е стигало до конкретни действия, каквито виждаме в момента. Сега вече има воля да се направи такава, освен това беше обявено, че ще е с особен статут – Национална педиатрична болница, което ще обезпечи нейното съществуване “.

Това каза пред БНР доц. Александър Оскар, невроофталмолог и детски офталмолог в Клиниката по очни болести на УМБАЛ "Александровска", в чийто двор ще бъде изградена детската болница, като правителството отпусна 20 млн. лв. за целта.

„Ние от ръководството на Александровска болница приветстваме идеята. Едва ли би имало по-подходящо място от това, на което в момента се е спряло Министерството на здравеопазването. Самата сграда е проектирана за детска болница. Според нашата информация и направените оценки, състоянието й позволява да се завърши и да се превърне в детска болница. Това ще е от полза и за болницата, и за обществото като цяло. Ние ще съдействаме активно за осъществяването на този проект. Това е една уникална възможност и ние не трябва да я изпускаме“, каза доц. Оскар.

По думите му създаването на такава болница ще отнеме време, вероятно около две години. „Успоредно ще има екип, които ще работят по съдържателната част - достъпност на сградата, комуникацията между отделните клиники“, каза още той.   

Доц. Оскар подчерта, че навсякъде по света има национални детски болници. „Това е нещо, което също сме задължени да направим. В момента родителите обикалят различни болници, за да изяснят състоянието на детето. Докато съвременният подход изисква лечението на едно дете да е на едно място. Децата трябва да получат максимални грижи, без това да коства излишен стрес както на детето, така и на родителите. Идеята за национална детска болница е прекрасна, но трябва да се извърви съответният път, за да се постигне максимален резултат“, каза той.

„Ако от самото начало не тръгнем с оптимизъм и воля да осъществим този проект, той е обречен. Въпреки трудностите, от нас зависи дали тази болница ще я има или не“, завърши доц. Оскар.

Снимка: Георги Корнейков, БНР


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Kx4S

User Avatar лекар 21.12.2018 21:35:13

Страхотно е да има такава болница. Но пак остава въпроса с достъпността. Тази болница не е национална. Тя ще обслужва децата в радиус от около 100-150 км. А останалите?!!! Кучета ги яли!

User Avatar Гост 22.12.2018 13:32:18

Нали се прави реформа на "Спешната помощ", поръчаха се нови сухопътни линейки, обучават се парамедици... А защо да не изгради и хеликоптерна площадка, както в болница "Лозенец", и не се закупи въздушна линейка за децата? -----------------> http://aeropress-bg.com/novini/36-news/2439-helicopterna-speshna-medicinska-pomosht-v-balgaria.html Имаше проект за 130 млн. да се преоборудват някои от "Кугър"-ите и да се обучат екипи с парамедици за тях. https://www.dnes.bg/obshtestvo/2018/01/27/kugyr-aviolineika-koga-speshnata-pomosht-shte-go-polzva.366352

Още от Новини