burevestnik.bg - Мобилна версия


Съд може да спре изграждането на Национална детска болница

Всички източноевропейски страни имат такива болници, у нас няма по една или друга причина, каза д-р Димитър Русинов

Съд може да спре изграждането на Национална детска болница

Като педиатър от 30 години очаквам да се появи педиатрична болница. Когато започнах да следвам медицина, беше направена първата копка. Няма защо да гледаме западните страни. Всички източноевропейски страни имат такива болници. Полша, Славения, Сърбия, Литва - всичките балтийски страни. У нас няма по една или друга причина.“ Това каза пред БНР д-р Димитър Русинов, директор на специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“ в София.

Той отбеляза, че това сега отново се отлага появата на Националната педиатрично болница заради обжалванията на обществената поръчка.

Припомняме, че за 11 ноември е насрочено заседание по делото по жалба на Камарата на архитектите в България, внесена във Върховния административен съд. Тя се отнася за спирането на обществената поръчка за дострояването на двата 12-етажни корпуса, предвидени за бъдещата педиатрична болница. От браншовата камара настояват поръчката да се обяви наново, със задание, което да гарантира качеството на изпълнението.

Арх. Петкана Бакалова, заместник-председател на Камарата на архитектите, уточни пред БНР, че действия по настоящата обществена поръчка от Камарата са започнати още през юли, когато е било изпратено писмо до Министерството на здравеопазването с посочени в него пороци на поръчката. След две проведени срещи останали с впечатление, че има разбиране по казуса.

Тя подчерта, че жалбата е внесена 15 дни преди отварянето на офертите. „И тя е внесена в законоустановения срок, той е 14-дневен от отхвърляне на жалбата от КЗК.“ Бакалова допълни, че Камарата на архитектите има много сложна система, когато се пристъпва към обжалване на обществена поръчка.

„Ние всички искаме да има Национална педиатрия и знаем, че тя ще трябва да функционира поне 50 години, тоест трябва да е иновативна сега, за да бъде адекватна след 50 години", каза още арх. Петкана Бакалова.

"Това, което нас изключително много ни възмущава е, че при условие, че всички бързаме да има такава болница, към момента строежът, който е посочен, не може да бъде завършен, независимо като каква сграда, ако не се промени Общия устройствен план на София – процедура, която продължава с години. Всъщност с това решение проектът за Националната педиатрия отива години назад“, коментира още арх. Бакалова. По думите й, в конкретния случай Общият устройствен план на София постановява за тази зона 20 метра кота корниз.

От МЗ заявяват, че остават на позицията си при първото обжалване, че според последното обследване на сградата за бъдеща детска болница, строежът може да бъде завършен сред извършване на строително-възстановителни работи, а поради стратегическия характер на болницата МЗ ще осъществява оперативен контрол на всеки етап от изграждане на болницата.

Междувременно МЗ вече отвори офертите за изпълнител на обществената поръчка и се очаква той да стане ясен до 40 дена.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   aMwF

Още по темата