burevestnik.bg - Мобилна версия


Създадоха Национален координационен съвет за контрол на заболяемостта от морбили

Национален координационен съвет за контрол и управление на увеличаващата се заболяемост от морбили беше създаден вчера към Министерството на здравеопазването, съобщиха от пресцентъра на МЗ.

Съветът е съвещателен орган към министъра на здравеопазването и има за задачи да анализира епидемичната обстановка в страната по отношение на морбили, да предлага мерки за ограничаване разпространението на заболяването, както и да обсъжда и оценява етапното изпълнение на мерките. Той ще трябва да изготвя и представя на министъра на здравеопазването д-р Илко Семерджиев актуална информация за епидемичната обстановка.

Председател на Националния координационен съвет е заместник-министърът на здравеопазването д-р Галин Каменов, а негов секретар – главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Членове са директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев, националният консултант по вирусология проф. Ива Христова, националните консултанти по епидемиология проф. Йорданка Стоилова и доц. Андрей Галев и националният консултант по инфекциозни болести проф. Татяна Червенякова.

100 деца в пловдивския квартал „Столипиново“ не са обхванати с ваксина срещу морбили, паротит и рубела и всички те ще бъдат имунизирани в идните дни, съобщиха още от МЗ.

 „Овладяването на такива ситуации зависи от бързината, с която се прилага ваксината на неимунизираните. Всички огнища на морбили вече са обхванати и където има пропуски се извършват имунизации“, обяви д-р Галин Каменов след вчерашното си посещение в Пловдив и даде добра оценка на организацията по ограничаването на възможността за разпространение на болестта.

„Заболяването не е за пренебрегване, затова за него има и ваксина, и тя е включена в имунизационния календар. При тези свободни граници вирусът може да влезе отвсякъде, тъй като се предава по въздушно-капков път“, обясни и. д. главният държавен здравен инспектор д-р Радосвета Филипова.

Към момента потвърдените от Националната референтна лаборатория случаи на морбили са три и те ще бъдат изпратени в референтна лаборатория в Европа, за да се уточни откъде е пренесено заболяването. За други пет случая тепърва се чака потвърждение.

Министерството на здравеопазването призовава родителите при всяко съмнение за морбили да се обръщат към общопрактикуващия си лекар.

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   nj7y

Още от Новини