burevestnik.bg - Мобилна версия


„Господари на ефира“:

Съмнения за сгрешени диагнози в КОЦ-Пловдив

От лечебното заведение обещаха коментар в рамките на утрешния ден

За съмнения, че в Комплексния онкологичен център (КОЦ) в Пловдив сгрешените диагнози и ненужните операции са се превърнали в практика, съобщиха „Господари на ефира“. Репортер на предаването разказа за пет случая на жени, на които са извършени радикални операции, от които не е имало необходимост.

Ето петте случая, така, както са представени от репортера на телевизионното предаване:

Жена на 47 години с бучка в лявата млечна жлеза. В епикризата й липсват първоначални данни за злокачествен процес, но по време на операцията патоанатомът прави заключение, че има данни за карцином и на жената се извършва радикална мастектомия. Окончателната диагноза е малигнен мезенхимен тумор. Това е различно от диагнозата по време на самата операция, която също е за злокачествен тумор – инвазивен дуктален карцином. При направената ревизия окончателната диагноза е съвсем друга – доброкачествен фиброаденом, който в никакъв случай не изисква премахване на гърдата на пациентката. Това се потвърждава и от националния консултант от Александровска болница. Туморът е бил доброкачествен и е трябвало само него да отстранят. Пациентката не само е осакатена, но се регистрира за диспансерно наблюдение през следващите 5 години.

При втория случай след установена мековата матка на жена е направена радикална хистеректомия. В епикризата ясно е записано, че е направено операция на инвазивен плоскоклетъчен карцином, тоест рак на маточната шийка. При направената ревизия обаче, доцент Милев установява, че на маточната шийка се е развило псевдоерозио, което е доброкачествен процес на шийката на матката, срещаш се при 70% от жените и който не изисква никаква намеса, камо ли премахването на всички тези органи.

Третият описан в репортажа случай е на жена на средна възраст, която постъпва с диагноза тумор на яйчника. По време на операцията патоанатомът прави задължителното изследване ГЕФРИР, при което прави заключение, че образуванието е рак и на пациентката е направена радикална максимална по обем операция с премахване на матка, яйчници и тръби, тазови лимфни възли и част от голямото було. Последващата ревизия на направеното обаче установява доброкачествен тумор на яйчника, който изисква само и единствено отстраняване на яйчника, но не и травмиращата операция, която е извършена на жената.

Четвъртият случай е на възрастна жена, над 70 години. Направена й е радикална вулвектомия, на базата на положителна цитонамазка и решение на онкологичния комитет. Не е направена биопсия преди операцията, което е изискване на алгоритъма за диагностика и лечение на това заболяване. В крайна сметка се оказва, че липсват данни за злокачествен процес, включително и на цитологичното изследване, предхождащо операцията. Това го потвърждава и последващата ревизия, но въпреки това на пациентката е направена изключително травмираща радикална интервенция, от която може би тя не е имала нужда и е поставена за диспансерно наблюдение през следващите 5 години.

Петият показан в репортажа случай е на жена в детеродна възраст, която постъпва в болничното заведение със съмнение за рак на шийката на матката. След биопсия патоанатомът потвърждава диагнозата - инфилтриращ карцином на шийката на матката и на пациентката се извършва радикална травмираща и инвалидизираща генекологична операция с множество отстранени органи. Впоследствие направената ревизия обаче установява, че злокачественият процес е без инфилтрация, тоест няма проникване и метастазиране, което не е било налице нито при операцията, нито при първоначалната биопсия. Напълно възможно е обаче лечението да е могло да се ограничи само с т. нар. конизация на шийката на матката.

„Ние нямаме повод да се крием и да оставяме неясноти, защото това накърнява имиджа на болницата, в която работят едни от най-добрите специалисти. Ние искаме максимална яснота. Предполагам, че зад тези пет случая стоят имена. Нашите лекари трябва да видят документацията и какво е излъчвано, за да можем да представим становището на болницата“, каза пред Zdrave.net адвокат Ковачев, който представлява КОЦ-Пловдив. Адвокат Ковачев обеща това да се случи в рамките на утрешния ден.

КОЦ-Пловдив е създаден през 1955 година, обслужва населението на три области – Пловдив, Пазарджик и Смолян. Днес той е вторият по големина онкологичен център в страната. Там е изграден и се поддържа най-големият в страната Регионален раков регистър. Регистрирани за диспансерно наблюдение и активно лечение до края на 2014 година са почти 40 000 пациенти, като всеки ден се регистрират нови 30-40 случая.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   safD

Още от Новини