burevestnik.bg - Мобилна версия


Сърдечносъдовите заболявания, онкологията и ХИВ са основните причини за смъртност през ХХI век

Сърдечносъдовите заболявания, онкологията и ХИВ са основните причини за смъртност през ХХI век

Сърдечносъдовите заболявания, онкологията и ХИВ са основните причини за смъртността на населението през ХХI век, посочват експерти, цитирани от РИА Новости. Според тях проблемите в онкологията най-вероятно няма да се разрешат скоро, а ХИВ инфекцията може да бъде преборена едва в края на столетието.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) ежегодно в света от незаразни заболявания умират 41 млн. души, което представлява 71% от всички смъртни случаи. Най-голям дял в смъртността се пада на сърдечносъдовите заболявания – 17,9 млн. души.

Основната причина за смъртността по думите на експертите са инфарктите и инсултите. Те посочват, че в много държави технологиите за лечение и профилактика на сърдечносъдовите заболявания са на много високо ниво и хората, преживели тези заболявания, могат да живеят достатъчно дълго, но това не се случва във всички държави и затова смъртността от инфаркти и инсулти остава много висока.

По данни на СЗО, ракът е втората от основните причини за смъртността в света. През 2015 г. от онкологични заболявания са починали 8,8 млн. души. Ракът става причина на практика за всяка шеста смърт в света.

Няколко са причините за това, че ракът е един от основните причинители на смърт, смятат експерти. От една страна, подобряването на диагностиката, а от друга – застаряването на населението, смята председателят на Руското дружество по клинична онкология проф. Сергей Тюляндин. „Защото ракът е болест на възрастните, а с увеличаването на продължителността на живота вероятността здрав човек да се разболее от злокачествено заболяване нараства“, посочва проф. Тюлядин.

Той отбелязва също така, че в развиващите се страни причините за увеличаване броя на онкоболните са свързани с промяната на начина на хранене, намаляването на активността и замърсяването на околната среда.

По думите на експерта, към момента е невъзможно да се реши напълно проблемът с рака, макар в близко бъдеще да са възможни локални победи.

„Ракът е отслабване на контрола на репаративните способности на нашето ДНК. Резултатът от това е, че нашият геном натрупва мутация и стартира злокачествен процес. Можем да се справим с възникването на тумора, да го излекуваме, но засега не сме се научили да поправяме генома. Това означава, че днес ние излекуваме човек от един тумор, а утре се появява друг, вдругиден – трети и т.н.“, пояснява Тюлядин.

Друг от основните проблеми за глобалното обществено здравеопазване според СЗО остава ХИВ: към днешна дата заболяването е отнело над 35 млн. човешки животи. В края на 2016 г. в света хората с ХИВ-инфекция са около 36,7 млн. души.

Навсякъде по света вече над 30 години се провеждат мащабни изследвания по създаването на средства за борба с ХИВ-инфекцията, отбелязва биологът проф. Едуард Карамов. „Можем да предположим, че към края на столетието наистина ще се справим с ХИВ и СПИН. Ключов компонент ще е създаването на ефективна ваксина срещу ХИВ. Ваксината трябва да защитава не по-малко от 70-80% от хората, за да е ефективна“, коментира проф. Карамов. Според него, подобни препарати ще бъдат създадени в близките 10-12 години. „Възможно е те вече да съществуват, просто още да не са проведени изпитванията, които ще докажат тяхната ефективност“, прогнозира той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   fv#a

User Avatar Доктор 25.07.2018 09:09:06

Когато апострофираш професор, трябва да знаеш поне, че остатък се пише така.

User Avatar Гост 25.07.2018 12:32:06

"....Това означава, че днес ние излекуваме човек от един тумор, а утре се появява друг, вдругиден – трети и т.н.“, пояснява Тюлядин.- за това "професорско" изказване какво ще кажеш?Дай някой линк за световно значимо постижение в онкологията дошло от този професор.

User Avatar до проф. Карамов 25.07.2018 09:05:23

това се отнася само до остатаците от великия Съветски съюз

Още от Новини