Системата на диагностично свързаните групи ще бъде тествана в няколко лечебни заведения, стана ясно от пресконференцията на здравния министър проф. Николай Петров, на която той представи приоритетите си.
Целта е съпоставка със съществуващия в момент модел, за да се изясни както цената на прилаганото лечение, така и качеството му, обясни той. Припомняме, за въвеждането на ДСГ, които да заменят модела на клиничните пътеки, се говори в няколко подред правителства, но реални стъпки за въвеждането им така и не бяха предприети.
Министър Петров коментира и изработването на единен стандарт за заплащането в системата, като подчерта, че темата е много деликатна и предстои тя да бъде обект на сериозно обсъждане с различни експерти. По въпроса за остойностяването на медицинския труд ще бъде създадена и работна група.
По думите му в момента заплащането в сферата на здравеопазването е „енигма“ - на места то е добро, а на друго е буквално трагично. За пример за ниски възнаграждения той даде професионалистите на здравни грижи, които определи за онеправдани. Проф. Петров допълни, че у нас липсва ясен регламент откъде идват средствата за възнаграждения в бранша, като изтъкна, че те са залегнали в клиничните пътеки, като в същото време в тях липсва „перо“ труд. Той съобщи още, че всички клинични пътеки ще бъдат преразгледани и допълни, че е възможно голяма част от тях да се прехвърлят към високо-специализираната доболнична помощ.
Демонополизацията на НЗОК, както и електронното здравеопазването са сред другите основни приоритети на МЗ.
Коментари по темата
Преди да остойностите лекарския труд изобщо не се занимавайте с ДСГ ,другарю старщина. Нелепо е отвсякъде. И не се правете ,че съветската система на заплащане е енигма за вас.