burevestnik.bg - Мобилна версия


Три пациентски организации признати за национално представителни

Одобрен е и проект на двугодишно споразумение със СЗО

Три пациентски организации признати за национално представителни

Три пациентски организации са признати днес от Министерския съвет за национално представителни, става ясно от съобщение на правителствената пресслужба. Това са Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ), Сдружение „Център за психологически изследвания“ и Българската асоциация за невромускулни заболявания.

И трите организации са признати за национално представителни за срок от четири години.

АРДЕ осъществява дейност в обществена полза, като съдейства за социалното приобщаване на децата, младежите и възрастните, страдащи от епилепсия и за подобряването на техните условия на живот. Организацията осигурява подкрепа на хора, които са били обект на дискриминация поради заболяването епилепсия или други заболявания и подпомага страдащите от епилепсия и техните семейства.

Центърът за психологически изследвания осъществява дейност в обществена полза чрез социално приобщаване на лица със специфични възможности, подпомага социално слабите, хората с увреждания и лица от нуждаещи се групи; прави анализи, проучвания и становища по въпроси засягащи правата на хората с увреждания на регионално, национално и международно равнище. Оказва съдействие за недопускане на дискриминационни практики в процеса на социализацията на хората с увреждания.

Българската асоциация за невромускулни заболявания пък осъществява дейност в обществена полза като доброволна и независима организация, призвана да отговори на потребностите на болните от невромускулни заболявания. Акцент в дейността на Сдружението е подобряването на начина на живот и социалното включване на хората с увреждания в България чрез дейности за комплексно решаване на проблемите на болните с невромускулни заболявания и техните семейства.

С друго свое решение пък Министерският съвет одобри проект на двугодишно споразумение за сътрудничество на МЗ с Регионалния офис за Европа на СЗО за периода 2024 – 2025 г.

Общият бюджет на Споразумението възлиза на USD 200 000. Средствата са отпуснати от СЗО и са разпределени за сътрудничеството на Регионалния офис с България.

В проекта, съобразно националния контекст, са определени приоритетните области за сътрудничество, сред които универсално здравно покритие за всички; по-добре защитени хора при извънредни здравни ситуации; повече хора в добро здраве и благосъстояние; по-ефективна и ефикасна СЗО, предоставяща по-добра подкрепа на страните.

Планираните дейности със СЗО са функция от политиките на организацията в глобален и регионален план и приложението им на национално равнище е в съответствие с националните здравни приоритети на България.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   *CWd

User Avatar МНЕНИЕ 27.04.2024 22:19:21

Поредни измислени организации цоцащи държавна субсидия в интерес на един файтон тюмбели! Никаква полза от тях! Аман от кърлежи!

Още от Новини