burevestnik.bg - Мобилна версия


Трима български пациенти вече получиха лекарства чрез ТheSocialMedwork

Трима български пациенти вече получиха лекарства чрез ТheSocialMedwork

Вече трима пациенти са получили иновативни лекарства чрез регистрираната в Дания социална компания ТheSocialMedwork. Това е станало още преди да бъде подписано партньорското споразумение между компанията и Националната пациентска организация (НПО), но те вече са преминали през цялата процедура на внос на иновативни, но нерегистрирани на българския пазар лекарства, съобщи за Zdrave.net председателят на НПО д-р Станимир Хасърджиев.

Лекарства, които не са регистрирани на българския или европейския пазар, но са одобрени от ЕС или САЩ, ще бъдат доставяни в България от ТheSocialMedwork по искане на болниците в рамките на утвърдените нормативни рамки. Компанията дава възможност и на пациента или близките му да си поръчат лекарството, предписано от лекар, но според нашето законодателство това не може да се осъществи.

Процедурата за България е разписана в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и тя дава възможност внос на лекарствени продукти, активни вещества, използвани като изходни материали, както и на лекарствени продукти, предназначени за клинично изпитване, да могат да извършват само физически или юридически лица, регистрирани като търговци. Те трябва да разполагат с лаборатория за контрол на качеството, помещение за съхранение и разрешение от ИАЛ. „Необходимите условия за да може български пациент да получи животоспасяващо лекарство са то да е налично и да му е предписано от лекар. Компанията работи с голям успех в света, от скоро и в Австралия и са запознати с процедурите във вяска държава“, каза д-р Хасърджиев.  

„Целта на партньорството е да бъде популяризирана мрежата сред лекарите и пациентите и дори най-тежко болните да знаят, че има надежда, ако някой някъде е успял да изнамери медикамент за заболяването им“, допълни д-р Хасърджиев.  

България е страната с най-дълъг срок за въвеждане на иновативни терапии след регистрацията им на европейско ниво в ЕС. Средно забавянето на достъпа на българите до иновативни медикаменти е 956 дни или близо три години, колкото е и в Румъния. За по-голямата част от останалите страни-членки срокът е под две години, а в държави като Дания, Швейцария и Австрия - около 100 дни или девет пъти по-бързо, отколкото у нас. Данните обявиха преди близо две години от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), но сроковете не са се променили до днес. Това е обусловено от бюджета на НЗОК, в който и в момента най-големите преразходи са по перата за лекарства за домашно лечение и онколекарствата в болничната помощ.

ТheSocialMedwork е социално предприятие, а не търговска компания, и целта е тя да е от полза на тези пациенти, които нямат време да чакат, каза още д-р Хасърджиев.

Като се изключи бавното темпо, с което новите лекарства достигат до българските пациенти, достъпът у нас е сравнително добър. От общо около 70 регистрирани иновативни терапии на европейско ниво в момента, в България вече се реимбурсират около 30 от тях, т.е. над 40%. Това обаче не би било възможно при поръчване на лекарството от ТheSocialMedwork и макар и част от разходите да бъдат покривани от болниците, по-голямата финансова тежест ще пада върху пациента, обясни още той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   PzSc

Още от Новини