Разходите за здравеопазване непрекъснато се увеличават, а 50% от здравните услуги се плащат от пациентите, като очакванията са тази тенденция да се запази и през следващата година. Липсват политики за преодоляване на критичното състояние на общинските болници, липсват реформи и мерки за контрол. Това бяха основните критики на бизнеса по време на обсъждането на проектобюджета на НЗОК на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), информира „24 часа“.
Въпреки критиките обаче, единствената организация – и сред работодателите, и сред синдикатите – която не даде подкрепата си за бюджета, бе Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
„Смятаме, че здравноосигурителната система се нуждае от конкретен план за развитие, който да е обезпечен с конкретни реформи“, коментира Добрин Иванов от АИКБ, цитиран от БТА. Той обясни, че реформи в предложения проектобюджет на НЗОК не се виждат и това е основание за АИКБ да се въздържи от подкрепа. От организацията отбелязаха и нуждата от актуализация на Националната здравна карта – процес, който се извършва в момента в цялата страна.
„Даваме си сметка, че България е с най-ниски разходи в здравеопазването в Европейския съюз и затова трябва да се полагат усилия за увеличаване на тези средства. Има напредък в този бюджет“, коментира Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). По думите му е отчетена препоръката за повишаване на средствата за профилактиката и превенцията на заболяванията.
По време на дискусията беше посочено, че има рекордно увеличение на средствата за здравеопазване. Заместник-министърът на финансите Георги Клисурски коментира, че това налага и завишаване на контрола по отношение на разходване на средствата.
Залагат се стимули за личните лекари да извършват повече профилактични прегледи, посочи също той.
Заместник-министърът на здравеопазването Михаил Околийски коментира, че усилията са насочени към това да се обясни на хората „колко богат е пакетът“ за профилактика. По думите му само 38% от хората ходят на профилактични прегледи и това не е достатъчно.
Акцент беше поставен и върху желанието на Министерството на здравеопазването за осигуряване на адекватна медицинска помощ в отдалечените населени места.
Здравният министър проф. Христо Хинков от своя страна заяви, че продължава тенденцията към увеличаване на разходите за извънболнична помощ и профилактична дейност.
Припомняме, проектобюджетът на НЗОК за 2024 г. е в размер на над 8,163 млрд. лв., като в него са заложени 1,1 млрд. лв. повече от средствата в тазгодишния бюджет на Касата.
Цялата финансова рамка на фонда можете да си припомните тук.
Коментари по темата
Има нещо, което никой не пише, колко от парите са за лечение и колко за лекарства? Вижте това и ще Ви стане ясно защо не стигат парите?!?