Когато лечебната и диагностичната дейност по повод на едно и също заболяване на един и същи пациент по едно и също време се реализира от две лечебни заведения, е трудно да се определи общ принцип на плащане и отчитане на дейността. Ще настоявам в хода на подготовката и преговорите по НРД 2020-2022 този въпрос отново да бъде поставен за дискутиране и се надявам, че ще намерим балансирано решение.
Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на проблем, поставен от депутата от „Воля“ Дора Христова. Става дума за случаите, в които малките лечебни заведения приемат пациенти, правят разходи за диагностика, изследвания и терапия, но впоследствие се налага да пренасочат пациента към по-голяма болница, която да продължи лечението му. „В тези случаи дейността се заплаща на лечебното заведение, завършило лечението, без да се отчитат разходите, направени от лечебното заведение, започнало терапията. Тук се включват и разходи по транспортирането на пациента до приемащото лечебно заведение. Така направените до този момент разходи остават за сметка на първото лечебно заведение и не се покриват от Здравната каса. Това е голям проблем за малките общински болници, тъй като при тях и най-малките средства са важни за тяхното оцеляване“, каза Христова.
„В хода на преговорите по анекса към НРД за 2019 г. поставеният от Вас въпрос беше идентифициран и обсъждан повече от месец, но не се постигна съгласие за друго решение. Според приетия анекс, в сила от 1 януари 2019 г., НРД се приема за срок от три години, като при необходимост или по искане на всяка една от страните - НЗОК или БЛС, се актуализира по реда на приемането му. Първият НРД, който ще се приеме с тригодишен срок на действие, е този, който предстои да се договори и подпише през 2019 г. и ще е валиден за период от 2020 до 2022 г. Преговорите по него предстои да стартират в хода на подготовката на средносрочната бюджетна прогноза и проектобюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2020 г. В съответствие с правомощията ми, като министър на здравеопазването, да съгласувам Националния рамков договор, Ви информирам, че този въпрос отново ще бъде поставен за дискутиране и се надявам, че ще намерим балансирано решение“, каза министър Ананиев.
Коментари по темата
Трудно e да се определи принципa на плащане на сина му като пиар специалист в Аджибадем дали е 3-4-5 000 лв. и това ако не е конфликт на интереси здраве му кажи.
А не е ли също съществен момента, че заплащаното от касата е около 10 до 15 пъти по-малко, отколкото в Европа, при почти равни други условия (разходи за консумативи, лекарства...)? Единствено трудът на лекари и сестри си запазва "съотношението" - 10 до 15 пъти по-малко платен отколкото на колегите им в Европа!
А не е ли по-съществен за "тяхното оцеляване“ един друг проблем, отдавна идентифициран, но явно необсъждан досега, а именно, че касата заплаща за периода на хоспитализация само по една КП на един пациент за комплексно лечение на основно заболяване, придружаващи заболявания и усложнения.
Кое му е трудното? Киро Тефтера пак шиканира, въобще не му пука за разходите на общинските болници!! Разчита времето да мине!
Ами като ви е трудно, какво правите там, бе Кире?