burevestnik.bg - Мобилна версия


Параолимпиецът Денислав Коджабашев:

Трудът ни не е пет пъти по-малък от този на "здравите" спортисти

Олимпиадата и Параолимпиадата са различни състезания, заявяват от спортното министерство

Седем наши спортисти с увреждания заминават днес за параолимпиадата в Рио. За златен медал на Параолимпиадата България ще даде 50 000 лв., но премията за такъв медал на Олимпиадата беше 250 000 лв. или 5 пъти повече. По този повод параолимпиецът Денислав Коджабашев написа отворено писмо до министъра на спорта Красен Кралев с въпроса защо средствата за параолимпийците са толкова по-малко в сравнение с тези на олимпийците.

„Уважаеми г-н Министър, искам да Ви благодаря, за това че четири дни преди дългоочакваното пътуване за най-големия форум за нас, Параолимпиадата в Бразилия, ни повдигате духа и настроението с обявените от Вас подигравателни премии. Обидно е да омаловажавате труда ни. Той не е пет пъти по-малък от този на "здравите" спортисти. И да Ви припомня, че в Пекин 2008 г. премиите за олимпийци и параолимпийци бяха еднакви. В Лондон 2012 г. бяха по-ниски, но не и пет пъти“, пише в писмото Денислав.

„Благодаря и затова, че трябваше да почакам 8 месеца, за да получа наградата си за сребърния медал от европейското първенство в размер на 3400 евро. Също така благодаря и затова, че бях отлично възнаграден за спечеления златен медал на Световните игри в Сочи с премията от 0 лева. Виждам, че ни цените високо за усилията, които полагаме и начина по който представяме България и съм Ви безкрайно благодарен. Бях на косъм да се откажа от това участие, но няма да ви доставя това удоволствие. (…)“, пише още в писмото световният шампион по тенис на маса.

„Много малко са тези интелигентни и толкова горди българи с увреждания. Съжалявам, че не познавам лично младежа, но действително той е човек, на когото се възхищавам в момента и настръхвам. Министър Кралев е жалък на фона на този млад човек, полагал усилия да спортува, да представи България, че е обидно да бъде коментиран“, каза пред БНР Капка Панайотова от Центъра за независим живот.

„Не знам дали политиката към параолимпийците се мени, но ако парите са израз на нещо, то е на отношение. Това, което се променя, като че ли, е отношението, което върви точно в обратна посока на световните тенденции“, допълни тя.

От Министерството на младежта и спорта са изпратили писмен отговор на запитването на Националното радио относно огромната разлика в премиите на спортистите. „Българската параолимпийска асоциация, която подготвя участието на българските спортисти с увреждания за Параолимпиадата в Рио 2016 е финансово подпомогната от Спортното министерство по две програми като финансирането е в размер на 509 500 лева. Отделно тя получава целево финансиране за Рио в размер на 230 хиляди лева“, заявяват от министерството.

„Премиите за призови класирания от Параолимпиадата са съобразени с тежестта на състезанията, конкуренцията и др. като Олимпиадата и Параолимпиадата са различни състезания. Малко държави дават парични премии за призови класирания на Параолимпиадата. България е една от тези които дават най-големи премии по размер и е неуместно да се спекулира на тема дискриминация. Премиите за призови класирания са приравнени на тези за Световни първенства в олимпийски спортове, което е признание за труда положен от спортистите с увреждания. Обявените премии са предложени от комисия с представители на БОК, Българската параолимпийска асоциация и НСА "Васил Левски" и са съгласувани с тях“, допълват още в отговора си от екипа на министър Кралев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   QfzA

Още от Новини