burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Елена Александрова, онкохирург:

Трябва да си съвременен Менгеле, за да направиш това, в което прокуратурата обвинява задържаните от онкоболниците

Трябва да си съвременен Менгеле, за да направиш това, в което прокуратурата обвинява задържаните от онкоболниците

България в момента има повече онкологични болници от Италия и от Франция. Това заяви пред bTV онкохирургът проф. Елена Александрова в коментар на проверките на прокуратурата и ГДБОП от последната седмица за злоупотреби с лекарства в две онкоболници. „Ако това е вярно, то трябва да си съвременен д-р Менгеле, за да го направиш“, коментира проф. Александрова разкритията на прокуратурата за схеми за препродаване на онкомедикаменти.

„По този начин ние не можем да отлепим от дъното. Надеждата ми е, ако новият министър, който е финансист по образование, промени изначало модела на финансиране; ако се седне и се предоговорят пътеките. Да видим Касата кои пътеки ще финансира и колко. Има хиперфинансирани пътеки, които са по-скъпи от английските. Има други пътеки, които работят на червено“, коментира тя и даде пример с това, че частните онкоболници правят само химио- и лъчетерапия, без да включват например хирургия на гърда, тъй като клиничната пътека за това е по-евтина.

„Моето мнение е, че частна медицина трябва да има, тя е най-добрата. Обаче държавата трябва да спре да налива парите на хората в частни джобове“, категорична бе тя.

Проф. Елена Александрова коментира и предложенията на министър Ананиев за промяна в модела на здравно осигуряване, като заяви, че не може най-тежкото лечение да бъде прехвърлено към застрахователите. „Те ще фалират, разбира се, това не може да се случи изобщо“, заяви тя.

Според лекарката, онкологичната мрежа в страната е била разрушена и онкорегистърът в настоящия си вид не работи. „Сега питат проф. Валерианова (бивш шеф на националния раков регистър, б. р.)  - кажете заболеваемостта от рак на гърдата. Ами тя не може да я каже. Защото тогава имаше задължение да се пуска известие и да идва в центъра. А сега ние дори не знаем за някои основни локализации каква е реалната заболеваемост за една година“, коментира проф. Александрова.

Като друг проблем тя посочи липсата на скринингова програма за онкозаболявания. „Парите трябва да се дадат на профилактиката, за да хващаме микрокарциноми, а не по сантиметър-сантиметър и половина. По тази причина ние инвестираме в химиотерапия, която не винаги успява да удължи живота“, посочи тя и допълни: „Силата на онкологията е в предния фронт – пари за профилактика. Искаме да преглеждаме здрави хора“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   JY@a

User Avatar Живко Божилов 12.10.2018 06:18:16

Алчна и искаща пари от пациентите, 70 годишна пенсионерка!!! Щом тази дава акъл, значи сме стигнали дъното! Трагедия!!!!

User Avatar Флл 11.10.2018 17:40:28

Таз пък откъде цъфна. Пълна липса на компетенция. Чула някои изречения и го преповтаря. Частните болници били най-добри. Като се нароиха 70% частни данеби да се подобри здравеопазването с 70% Защо не искали застрахователите да застраховат за пздраве. Да не са луди да работят без пари както държавните болници.

User Avatar Гост 11.10.2018 17:28:13

Защото химиотерапията е скъпо лечение, купуването на лекарства носи дивденти-проценти,комсионни, реекспорт,продажба под масата.А профилактиката какво-потребителска такса.

Още от Новини