burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Любомир Киров:

У нас за профилактика са осигурени такива възможности, каквито няма никъде в Европа

У нас за профилактика са осигурени такива възможности, каквито няма никъде в Европа

„Трябва да се преразгледа отношението към профилактиката. Предполагам на всички е ясно, че профилактиката е нещо изключително важно и на нея трябва да се гледа като на нещо абсолютно необходимо в ежедневието на българина. Но трябва да има действия, с които постоянно да се обяснява колко всъщност това е нужно. Както и да се обясни на хората, че такава профилактика, каквато има у нас като възможности, в Европа няма.“ Това каза председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) доц. Любомир Киров пред Zdrave.net по повод управленската програма на правителството в сектор „Здравеопазване“.

„Важно е сега хората да бъдат убедени да ползват правото си на профилактични прегледи, защото не всичко, което е безплатно, се ползва. Реално, когато човек осъзнава, че нещо е полезно, няма значение дали е безплатно или не, той ще се опита да го получи“, допълни доц. Киров.

Според него трябва да се смени напълно подхода, тъй като профилактичните прегледи трябва да са винаги на дневен ред. „Те са като хляба. Не да говорим за тях като приоритет в момента. Тях трябва да ги има и действия повече хора да минават през тези прегледи“, каза още доц. Киров и допълни, че в стратегията на правителство много добре са формулирани действията за електронното здравеопазване и спешната помощ.

По повод изискването джипитата да пращат всеки амбулаторен лист за извършен преглед по електронен път в РЗИ, а данните да се сравняват с постъпилите бележки в училищата и така да се избегне фалшифицирането на медицински бележки, доц. Киров заяви, че това е някаква инициатива на директора на пловдивското РЗИ, която нито е добра, нито е полезна.

„Това излезе като предложение за начин да се проверяват дали медицинските бележки, издавани на учениците, са истински или не. Само че, има указание от миналата година за нов начин за издаване на бележките с вписване на амбулаторния лист вътре. Последно има указание от министър Петров до РЗИ-тата, в което се изисква да се вписва и УИН на лекаря и това е напълно достатъчно“, каза доц. Любомир Киров.

„Въпросът е, че не е работа на РЗИ да проверява дали бележките на учениците са верни или не. Училищните властни като имат съмнение могат да се свържат със семейни лекар и веднага да направят проверка. Така че предложението е напълно безсмислено, все едно, за да стигнеш от София до Пловдив да трябва да минеш през Варна. По този въпрос съм провел разговор със зам.-министъра на здравеопазването д-р Ненков, нека видят от своя страна за какво става въпрос“, допълни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   RSak

User Avatar Гост 18.08.2017 18:42:55

А какви възможности са осигурени за профилактика ?!?!?. Личният лекар няма отпуснати пари за изследвания и не може да ги направи и да иска. Трудът на лекаря ли е платен , та да възхваляваме такава профилактика, каквато има у нас като възможности, в Европа няма ? Защо всички заприличахте в изказа си на Тиквата ? Не се ли усещате колко сте нелепи?

User Avatar Един ОПЛ на 33 17.08.2017 22:32:48

Тази Пловдивска чиновничка НСИ е за уволнение! Поради тъпоумие!!!

User Avatar Kulenski 17.08.2017 17:10:53

Oshte edin peshterski ,,korifei,,,kato Tikov i kmeta na Pazardjik.Nema otarvane ot Darjavna sigurnost i Rusia/Prosia/

Още от Новини