За незабавно извинение от страна на РЗИ-Благоевград и лично на нейния директор д-р Калоян Калоянов към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ настояват от лечебното заведение с отворено писмо до министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и директора на РЗИ-Благоевград д-р Калоян Калоянов. Причината е в твърденията на д-р Калоянов, че COVID-инфекцията е пренесена в сатовчанското село Осина от болницата чрез жена, която се е лекувала там.
"Тази версия се тълкува от РЗИ-Благоевград. Ние се вслушваме в техните думи. Такова е настроението и на жителите на селото. Но това са само предположения, защото жената е върната в Осина, починала е и е погребана, без да е тествана", обясни кметът Славчо Хаджиев пред Нова телевизия.
23 от местните жители са заразени, а вече се чуват гласове населеното място да бъде поставено под карантина. От РЗИ съобщиха, че на този етап не се налага затваряне на селото.
Ето пълния текст на становището на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“:
Във връзка с изнесената информация от РЗИ-Благоевград, че първоизточник на заразата в село Осина, е пациентка, която се е лекувала в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, бихме искали да внесем следните разяснения по случая:
Хронология:
4.04.2020 г.
Пациентката А.Л. постъпва в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за уточняване на състоянието й по повод лабораторни данни за левкемия. Преди това жената се е лекувала от карцином на матката в МБАЛ „Унихоспитал“ – Панагюрище, където й е провеждана химио и лъчетарапия.
При постъпването на пациентката е направен бърз тест за коронавирус (задължително условия за прием на пациенти в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, въведено със заповед на директора от 27.03.2020 г.). Тестът е отрицателен.
С цел уточняване на състоянието на А.Л. е направен скенер на цяло тяло, който е установил данни за авансирало основно заболяване (карцином на матката), лимфни възли по цялото тяло и абсцес в областта на малкия таз. Няма данни за пневмония или изменения, които биха могли да се дължат на COVID-19, в белите дробове. На пациентката са направени няколко кръвопреливания и е назначена подходяща антибиотична терапия.
16.04.2020 г.
Жената е изписана в стабилизирано състояние без данни за каквато и да е вирусна инфекция.Това става два дни преди да бъде установен първия случай на коронавирус в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
18.04.2020 г.
В Отделението по хематология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ е диагностициран пациент, който е положителен за коронавирус. Веднага са тествани (с ПСР тест) всички пациенти, които в момента са на лечение в отделението, както и целият медицински персонал. Съставен е списък (с имена и контакти) на всички пациенти (над 400), които са преминали през отделението в периода 3-18 април (заразеният пациент е постъпил на 3 април). Този списък (с имена и контакти) е предаден на РЗИ. Отделно лекарите в отделението лично са прозвънили всеки един от тези над 400 пациенти и са го предупредили, че е възможно да е бил в контакт със заразен болен.
Фактите:
А.Л. никога не е била лекувана в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ с или от коронавирус.
Докато е била в лечебното заведение жената не е била носител на COVID-19 – нещо, което се потвърждава както от отрицателния тест, така и от изследването със скенер, на което е била подложена.
Пациентката е починала без при нея да бъде доказана коронавирусна инфекция (няма нито един тест, който да доказва това – по думите на кмета на с. Осина Славчо Хаджиев).
На базата на изнесените факти УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ категорично настоява:
За незабавно извинение от страна на РЗИ-Благоевград и лично на нейния директор д-р Калоян Калоянов, който без да има неоспорими данни си позволи да петни името на една от най-уважаваните болници в България.
Опровержение от Д-р Калоян Калоянов, директор на РЗИ-Благоевград, на изнесената от него информация. (В интервюто си от тази сутрин пред журналиста Виктор Николаев от Нова телевизия, той изнесе неверни данни за това, че А.Л. е лекувана в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ от коронавирус и изписана с тази диагноза).
Използваме случая да зададем и някои, според нас, резонни въпроси:
Къде беше РЗИ-Благоевград при установяването на първите случаи на заразени в село Осина?
Защо РЗИ-Благоевград допусна разрастването на заразата?
Защо, въпреки настояването и многократните предупреждения на кмета на селото Славчо Хаджиев, то не е било изолирано? При положение, че на територията му живеят 650 човека – гъстота, която предполага бързо разпространение на инфекцията?
Защо, въпреки че РЗИ-Благоевград е разполагало с информация, че А. Л. е била в контакт със заразен с коронавирус пациент, тя не е тествана – нито тогава, нито в последствие?
Защо още тогава не е била карантинирана?
Бяха ли проучени всички възможни източници на заразата в селото или УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ беше „удобният отговор“?
В заключение бихме искали да заявим, че категорично отхвърляме каквито и да е обвинения към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ за разпространение на заразата от COVID-19. Лечебното заведение е едно от най-авторитетните в България. 30 750 пациенти се лекуват в него годишно, като 65% от тях са от провинцията.
Още от самото начало на епидемията с COVID-19 l УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ се вземат всички необходими мерки. Преди да постъпят при нас, всички пациенти се тестват с бърз тест за инфекцията и минават пред щателен преглед. Тези от тях, които покажат симптоми на вирусно заболяване или резултатът им от бързия тест буди съмнение, се тестват повторно и с ПСР тест. На територията на болницата функционира една от малкото акредитирани ПСР лаборатории в страната, което ни дава възможност при съмнение за болен от COVID-19 това бързо да се потвърди или отхвърли в рамките на четири часа. Отделно, благодарение на собствената ПСР лаборатория, всяка седмица в лечебното заведение се извършва тестване на персонала. Целият екип на здравното заведение е снабден с необходимите предпазни средства, а на територията на болницата по няколко пъти на ден се извършва щателна дезинфекция.
Д-р Антон Петков,
Изпълнителен директор,
УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Коментари по темата