burevestnik.bg - Мобилна версия


Увеличават се общините, в които няма аптеки

Увеличават се общините, в които няма аптеки

Увеличава се броят на общините в страната, в които няма аптеки, показва анализ на Института по пазарна икономика (ИПИ). През 2023 г. те са били 22 или с 2 повече в сравнение с 2022 г. В още 42 общини пък има само по една аптека.

По данни на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) общият брой на аптеките за 2023 година намалява до 3252 (3296 през предходната година). Разположението им продължава да е концентрирано в големите общини и големите населени места – в София те са 725, в Пловдив – 219 и във Варна – 181. Общините без аптека са едни от най-малките в страната и в тях достъпът до лекарства остава силно ограничен.

От ИПИ подчертават, че при преглед на средния брой население, обслужвано от една аптека, се установява, че най-добре осигурено с аптеки е населението на някои туристически общини – черноморските общини Несебър, Приморско и Царево, както и община Банско. В тази категория попада и община Челопеч, която разполага с 2 аптеки, обслужващи средно по 725 души. На другия край на спектъра са общини като Добрич (в която една аптека обслужва 16,6 хиляди души), Тунджа (която разполага с две аптеки, обслужващи средно по над 10 хиляди души), Аврен и Джебел, в които наличните аптеки обслужват най-голям брой население. Средно за страната една аптека обслужва 1988 души.

„В контекста на ограничения достъп до аптеки и лекарства в малки и отдалечени населени места, ще отбележим и че в момента тече обществено обсъждане на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Сред разнообразната палитра от предложения проектът предвижда и промяна по отношение на търговията на дребно с лекарствени продукти, които се продават чрез автомати, а именно – тя да може да се извършва и чрез автомати, които не са разположени на територията на аптеката или дрогерията, но само в рамките на съответната административна област, в която се намират. Това е малка стъпка в правилната посока към подобряване на достъпа на гражданите до лекарства за лечение чрез премахване на излишни регулации и ограничения“, се казва в анализа.

Могат да бъдат предприети и допълнителни гъвкави мерки, смятат от ИПИ. Такива са улеснено откриване на филиали на аптеки; мобилни аптеки; мобилни екипи, включващи медицински лица, които да имат възможност да доставят лекарства; доставка на лекарства до домовете от онлайн търговци на база на електронна рецепта и др.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   kwE$

User Avatar Гост 10.03.2024 18:30:10

И посредствените нереализирани лекари обясняват, че нямало нужда от машини. Глупаци, водени от делиорманската биволица Асена Стоименова, Сербезова.

User Avatar Гост 08.03.2024 17:33:59

по- добре да няма , че ако някой си купи лекарства и друг вземе да ги изпие че се натрови

Още от Новини