burevestnik.bg - Мобилна версия


Учен от МУ – Пловдив с грамота за най-успешно отчетен проект

Учен от МУ – Пловдив с грамота за най-успешно отчетен проект

С грамота за най-успешно отчетен проект бе удостоен доц. Николай Мехтеров от Катедрата по медицинска биология на МУ-Пловдив в централната сграда на БАН вчера, съобщават от вуза.

Фонд „Научни изследвания“ организира церемония по връчване на грамоти на най-успешните проекти, отчетени през 2023 г. Той получи отличието като ръководител на проект “Комбиниран подход за идентифициране на нови миРНК биомаркери при орален карцином”, в който участват още доц. Мария Казакова, гл. ас. Мария Гевезова, Константин Тончев, дм, Валентин Дичев, дб и Росица Филева.

„През последните десетилетия бяха натрупани огромни познания в областта на оралната карциногенеза. Диагностиката на туморите в устната кухина претърпя значителен технологичен напредък. Въпреки това и въпреки съществените подобрения в качеството на живот на пациентите с орални карциноми, 5-годишната преживяемост се запазва почти непроменена“, обяснява значимостта на темата доц. Мехтеров.

Основната цел на проекта е свързана с установяването на нови и клинично значими миРНК при пациенти с тумори в устна кухина. Сами по себе миРНК са къси едноверижни РНК молекули, които регулират експресията на редица протеин-кодиращи гени на пост-транскрипционно ниво. Доказано е, че при различните онкологични заболявания, включително и при оралните карциноми, транскрипционни нива на миРНК се променят, което позволява те да бъдат използвани като отлични биологични маркери за ранна диагноза и мониториране на хода на заболяването.

В резултат на отчетения проект доц. Мехтеров и колектив създадоха панел от шест миРНК, който има клинично значение при пациенти с орални карциноми. Персоналното изследване на тези миРНК в тумори, получени от отделните пациенти, позволява с висока достоверност установяване на случаите на възможни рецидиви на заболяването, допринася за туморното стадиране, индикативни са за присъствието на човешки папиломен вирус (HPV) и могат да разграничават туморна от нормална тъкан. Получените резултати са валидирани в три независими пациентски кохорти: Българска (УМБАЛ „Свети Георги“), Италианска (IRCCS Regina Elena National Cancer Institute, Rome) и The Cancer Genome Atlas (TCGA) базата данни, включващи общо над 450 пациента. Реализирането на проекта доведе до създаването на комплексен клинико-лабораторен подход за мониторинг и прогноза при орален карцином.

Получените резултати са публикувани във Frontiers in Oncology, Biomedicines и Genes и представени на редица национални и международни научни форуми.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @YkE

Още от Новини