burevestnik.bg - Мобилна версия


Учени: За 2 години пандемия личностите са се променили както обикновено се случва за 10

Най-значителни отклонения се наблюдават при младите хора, категорични са те

Учени: За 2 години пандемия личностите са се променили както обикновено се случва за 10

COVID пандемията е оказала дълбоко въздействие върху хората и е довела до промяна в личността им. Това сочат резултатите от американско проучване, публикувано в базата данни „Public Library of Science“ (PloS).

Изследователите са от Медицинския колеж към Университета на Флорида. Те са анализирали данни от въпросници, попълнени от 7109 души по различно време на пандемията. Участниците са били възраст от 18 до 109 години и им е било предложено да попълнят личностен тест, оценяващ пет основни черти на характера - екстровертност (extroversion), невротичност (neuroticism), насоченост към другите (agreeableness), отвореност към опита (openness) и съзнателност (conscientiousness).

По време на първата фаза на пандемията, от март до декември 2020 г., състоянието на личността на участниците остава относително стабилно, като само леко намалява невротичността, сочат обобщени данни от проучването. Изследователите обясняват този резултат с факта, че хората са се фокусирали върху външни събития и са престанали да се самообвиняват за неуспехите.

През втората фаза на пандемията (2021-2022 г.) този ефект изчезва, но едновременно с това се наблюдава спад в екстровертността, насочеността към другите, отвореността към опита и съзнателността.

Учените са категорични, че през двете години на пандемията личностите са се променили така, както обикновено се случва за 10 години. Най-значителни отклонения се наблюдават при младите хора, докато възрастните хора като цяло остават стабилни.

„Младите хора стават по-раздразнителни и склонни към стрес, по-несговорчиви и недоверчиви, по-малко сдържани и отговорни“, констатират авторите.

Изследователите предполагат, че личността на младите хора е по-податлива на промени. Пандемията е нарушила естествения ход на живота им във важен период на формиране (започване на училище или кариера, развиване на приятелства и любовни отношения), така че те са реагирали по-силно на нея, отколкото хората от по-старото поколение.

Това обаче е само теоретичен извод – все още не е установена точната причина за връзката между пандемията и промяната на личността.

Изследователите имат намерение да продължат наблюденията си, включително и да потърсят отговор на въпроса дали промените са временни или постоянни.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   n3Kz

Още от Новини