burevestnik.bg - Мобилна версия


Учени откриха протеин, който може да се окаже ранен индикатор за тежък COVID-19

Учени откриха протеин, който може да се окаже ранен индикатор за тежък COVID-19

Протеин, който може да се окаже ранен индикатор за тежък COVID-19, е идентифициран от екип учени от Университета в Абърдийн, Шотландия, информира pharmatimes.com.

Проучването, публикувано в Journal of Thrombosis and Haemostasis, анализира показателите на 113 пациенти, хоспитализирани в Университетската болница в Абърдийн с тежка форма на COVID-19, 24 пациенти с респираторна инфекция, различна от COVID-19, и контролна група без симптоми.

Изследователите са установили, че пациентите с COVID-19 имат значително по-високи нива на протеина PAI-1 – инхибитор на плазминогенния активатор 1 в сравнение с пациентите с респираторни инфекции, различни от COVID-19, и пациентите без инфекция.

Екипът предполага, че тези резултати водят до извода, че PAI-1 може да бъде потенциален ранен индикатор за тежък изход от COVID-19.

Освен това, резултатите от изследването сочат, че известното лекарство Меtalyse (Tenecteplase) – добре познатият в клиничната практика рекомбинантен фибрин специфичен плазминогенен активатор може да се използва с успех в лечението на пациенти с тежък COVID.

Водещият изследовател проф. Никола Муч коментира работата на екипа:

„Нашето предизвикателство е да разберем защо пациентите с тежки случаи на COVID-19 са толкова предразположени към развитието на тромби в големи и малки кръвоносни съдове в цялото тяло.

В това проучване ние идентифицирахме PAI-1 като ключов протеин, участващ в персистирането на тромби при тежък COVID-19.

PAI-1 се свързва с по-лош резултат при пациентите. Има обаче лекарства, които биха могли да се използват за разграждането и изчистването на фибрина в белите дробове на болните с тежък COVID-19. Нашето проучване показва, че в това отношение Metalyse (Tenecteplase), е по-доброто решение в сравнение с други лекарства.

Резултатите ни доказват и че са налице предпоставки за нова стратегия за лечение на пациенти с тежък COVID-19 и последващите тежки остри респираторни коронавирусни инфекции“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   an%E

Още от Новини