burevestnik.bg - Мобилна версия


Учени създават модел за ранна диагноза на Паркинсон чрез анализ на нощното дишане

Учени създават модел за ранна диагноза на Паркинсон чрез анализ на нощното дишане

Екип изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) в сътрудничество с Университета в Рочестър, Клиниката Майо и болницата на щата Масачузетс са разработили модел чрез изкуствен интелект, който може да открие рано болестта на Паркинсон единствено чрез разчитане на моделите на дишане на човека, съобщи pharmatimes.com.

Болестта на Паркинсон е най-бързо разпространяващо се неврологично заболяване в света. По данни на обединението Parkinson’s UK 145 000 души в Обединеното кралство живеят с това сериозно неврологично заболяване.

Известно е, ча болестта е трудна за диагностициране, тъй като диагнозата стъпва предимно на появата на двигателни симптоми като треперене, скованост и забавяне на движенията. Тези симптоми обаче често се появяват няколко години след началото на заболяването.

Разработеният инструмент от масачузетските технолози и лекари е невронна мрежа – поредица от свързани алгоритми, които имитират начина, по който работи човешкият мозък, и са способни да преценят дали някой има паркинсон само на база анализ на нощното дишане.

Невронната мрежа също така има способността да разпознава тежестта на Паркинсоновата болест при отделния човек и да проследява прогресията на заболяването във времето.

Дина Катаби, професор по електротехника и компютърни науки в Масачузетския технологичен институт и главен изследовател в MIT Jameel Clinic, коментира:

„Връзката между болестта на Паркинсон и дишането е забелязана още през 1817 г. и е посочена в трудовете на д-р Джеймс Паркинсън. Това ни мотивира да разгледаме потенциала за откриване на болестта от дишането, като игнорираме движенията. Някои медицински проучвания показват, че респираторните симптоми се проявяват години преди двигателните симптоми, което означава, че характеристиките на дишането могат да бъдат обещаващи за оценка на риска преди диагностицирането на болестта на Паркинсон“.

Изследователите преди това са проучвали потенциала за откриване на PD с помощта на цереброспинална течност и невроизобразяване, но тези методи са инвазивни, скъпи и изискват достъп до специализирани медицински центрове.

Изследователите от Масачузетския технологичен институт обаче обясниха, че тяхната оценка на нощното дишане може да се прави всяка вечер у дома, докато човекът спи, при това без телесен контакт.

Устройството прилича на домашен wi-fi рутер и работи чрез излъчване на радиосигнали, анализ на отраженията им от околната среда и извличане на моделите на дишане на пациента. След това дихателният сигнал се подава към невронната мрежа за оценка на болестта на Паркинсон по пасивен начин.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Nmz%

User Avatar Гост 29.08.2022 09:52:57

Да почетен и Иван Раев, който е открил първото лечение на Паркинсоновата болест с Atropa Belladonna.

Още от Новини