burevestnik.bg - Мобилна версия


Учени създали лепенка, която пази от грип както ваксината

Учени създали лепенка, която пази от грип както ваксината

Пластирът, поставен върху кожата, може да предпази от грип толкова ефективно, колкото традиционната ваксина, сочат изследвания. В продължение на десетилетия учените се опитват да намерят алтернатива на грипните ваксини, които могат да причинят безпокойство на пациента, трябва да бъдат прилагани от медицински специалист и създават биологични отпадъци, пише на сайта на „Дейли мейл”.

Експертите от Университета на Рочестър вярват, че са направили пробив, след като тествали създаването на пластира върху мишки. Те признали, че един от най-големите неуспехи е преминаването на грипни молекули през издръжливата бариера на кожата, която предпазва от веществата. Новият пластир съдържа синтетични протеини, които правят кожата по-пропусклива, също толкова ефективно, колкото грипната ваксина.

Клинични изпитания върху мишки показали, че пластирът „е започнал да предизвиква стабилен имунен отговор“. А гризачите не показали повишен риск от инфекция през следващите три месеца, което предполага, че пластирът не засяга трайно тяхната кожна бариера.

Екипът подчертал обаче, че трябва да се извършат още изследвания върху животни, като учените се надяват пластирът да бъде тестван върху хора в бъдеще.

„Учените изучават подходите за ваксини, без игла в продължение на почти две десетилетия, но никоя от технологиите не е достигнала до развитие”, казва авторът на изследването д-р Бенджамин Милър. - „Нашият пластир преодолява много от предизвикателствата”.

Противогрипните удари са ефективни, но могат да дойдат с множество проблеми, включително болка, а при някои хора и страх от игли.

Като алтернатива са предложени пластири на Microneedle, но „зареждането“ им с „адекватни“ протеини за грипни вируси се оказало трудно, обясняват изследователите в „Journal of Investigative Dermatology”. Те също така са трудни и скъпи за производство в голям мащаб.

За да преодолеят това, учените си поставят за цел да създадат пластир, който не разчита на микроигли, за да достави своите съставки. В първата част на експеримента учените разработили синтетични протеини, които инхибират клаудин-1. Когато са тествани в човешки кожни клетки, те идентифицирали един конкретен протеин, който прави това без странични ефекти. След това проектирали пластир, съдържащ синтетичния протеин и рекомбинантна противогрипна ваксина.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   RFvS

Още от Новини