Големите фармацевтични компании, които произвеждат персонализирани CAR-T терапии полагат изключителни усилия за съкращаване на времето за производството им, пише Ройтерс. Целта е този интервал да бъде съкратен поне наполовина през следващите години, тъй като за пациентите е много важно да ги получат възможно най-рано в хода на заболяването.
Gilead Sciences, Novartis, Johnson & Johnson и Bristol Myers Squibb предоставят CAR-T терапии, които са изключително скъпи, но могат да удължат живота на пациентите с агресивен напреднал рак с месеци и години.
Съкращаването до дни или седмици от времето от вземането на клетките на пациента до повторното им въвеждане, вече като персонализирана терапия може да бъде спасение за много от тях.
Цените за еднократното лечение варират от 400 000 долара до близо 600 000 долара, а засега, според анализаторите само един от 5 отговарящи на условията пациенти получават лечение с CAR-T.
Времето до лечение, което беше цели 37 дни, когато първата терапия CAR-T беше пусната през 2017 г. от Novartis, сега е намалено до 14 дни за терапията на Gilead.
Подобренията в автоматизацията на работния процес и регулаторните и промените в регулацията биха могли да помогнат на компаниите да съкратят допълнително това време, изразяват надежда анализаторите.
Според някои от тях, ако срокът на предоставяне на готова терапия се намали само с една седмица, обхватът на лекуваните пациенти може да се разшири значително, при което от нея ще могат да се възползват двама или трима от петима отговарящи на условията пациенти.
Оптимизирането на времето за производство би могло да бъде и конкурентно предимство, когато терапиите са одобрени за един и същ вид рак или популация и се конкурират помежду си. Освен всичко друго, това ще доведе и до понижаване на цената, което не е без значение, допълват те.
Gilead в момента тества нова технология, като се надява тя да намали с два дни продължителността на производствения процес, като използва по-здрави и по-мощни млади клетки.
Компанията също така се стреми да автоматизира изцяло някои части от производството, които сега са полуавтоматизирани, да получи регулаторно одобрение, и да съкрати времето за контрол на качеството.
Novartis се стреми към намаляване на времето за производство с около 10 дни за следващото поколение лечения чрез своята платформа за бързо производство T-Charge.
Според онкохематолози от Раковия център в Хюстън време за производство една седмица би било идеалният вариант.
Това е така, защото по-слабите пациенти могат да развият бъбречна или чернодробна дисфункция, докато чакат терапията им да бъде произведена, или може да отслабнат твърде много, за да могат успешно да се подложат на това лечение, когато то е готово. предупреждават те.
Анализатори и производители на лекарства казват, че използването на CAR-T лекарства по-рано, преди лекарите първо да предпишат множество други лечения, които не помагат на пациентите, също би разширило употребата им.
За някои CAR-T в момента важи ограничението пациентите да са получили преди това три или четири други видове лечения без резултат. Увеличаването на броя на болниците и здравните центрове, предлагащи лечението, също ще улесни и разшири достъпа до CAR-T за повече пациенти.
От 2017 г., когато е одобрена първата CAR-терапия до днес над 42 000 души в световен мащаб са получили такова лечение. Шест терапии са одобрени в САЩ за лечение на рак на кръвта, включително лимфоми и някои форми на левкемия.
Коментари по темата