„През последните 10 дни има тенденция на завишено търсене на йодни продукти и в частност в таблетна форма. Голяма част от хората всъщност не знаят под какви форми се предлага йодът и това е притеснително, тъй като неправилната му употреба може да доведе до сериозни последици за човешкото здраве.“ Това каза в пред bTV Radio магистър-фармацевтът Йордан Павлов по повод страховете от радиационна катастрофа заради войната в Украйна.
По думите му злоупотребата с тези продукти може да доведе до отравяне и неправилно функциониране на щитовидната жлеза.
„При перорален прием страничните ефекти са гадене, диария, повръщане, зачервяване на кожата и дори сърцебиене. Винаги им даваме начинът на приложение, макар че рядко се интересуват от информацията и насоките, които им даваме“, каза Павлов.
Той подчерта, че таблетната форма на йода не се разпространява в аптечната мрежа.
„Отговорността за осигуряването, съхраняването и раздаването на таблетките калиев йодид при радиационна авария е възложена на МВР. Хората се опитват да ги заменят с други йодни продукти, което е неправилно. Те не могат да бъдат заменени. Във въпросните таблетки има определено количество йод, което се прилага 24 часа преди появата на радиационен облак и до два часа след появата му“, каза Павлов и призова да не се стига до паника.
„Презапасяването води до изчерпване на даден медикамент от аптечната мрежа и съответно ограничава пациентите, които реално биха се нуждали от него. Затова изкупуването на продукти от аптеките е неправилна практика“, каза още фармацевтът.
Коментари по темата
Курс рубля всего за две недели войны РФ против Украины взлетел почти в 4 раза – до 300 руб. за доллар. Об этом свидетельствуют данные банковского мониторинга. При этом, как пишут в сети сами россияне, стоимость доллара на черном рынке достигает даже 400 рублей.
Смърт на Путкин! Свобода на Украйна!
Украинският министър на здравеопазването Виктор Ляшко заяви във вторник, че в страната 61 болници са спрели работа заради обстрелите на руските войски, съобщи агенция Укринформ. „Терористите от страната-агресор изведоха от строя 61 болници“, заяви министърът. Той допълни, че властите не могат да доставят жизнено важни медикаменти в населените места, където се водят бойни действия, заради липсата на хуманитарни коридори. Световната здравна организация също предупреди, че в Украйна липсват жизнено важни медицински материали и посочи, че зачестяват нападенията срещу линейки, болници, и други здравни заведения. Най-малко 9 души са загинали при 15 нападения срещу медицински институции, допълват от СЗО.