burevestnik.bg - Мобилна версия


Финансов и кадрови колапс за лечебни заведения прогнозира болничен шеф

Финансов и кадрови колапс за лечебни заведения прогнозира болничен шеф

Много държавни и общински болници у нас ще изпаднат във финансов и кадрови колапс без адекватно увеличение в цените на клиничните пътеки. В подписания преди дни анекс към Националния рамков договор за медицинските дейности е заложено средно увеличение от 25%, което е крайно недостатъчно. Това каза пред БТА директорът на областната болница „Св. Пантелеймон“ в Ямбол д-р Панайот Диманов, който е и член на Контролния съвет на Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение (НСОМБАЛ).

Предстоят фалити на болници, тъй като при тези цени лечебните заведения няма как да осигурят договореното между синдикатите и здравното министерство 100% увеличение на основните заплати, прогнозира д-р Диманов. По думите му от НСОМБАЛ настояват за минимум 50 на сто увеличение на клиничните пътеки.

Финансовото положение на болниците е утежнено и от растящите цени на консумативите, електроенергията и газа. „Лекарите, медицинските сестри и санитарите в болниците категорично заслужават тези заплати, просто няма откъде да дойдат парите“, коментира д-р Диманов.

Той посочи и пример с ямболската болница, където увеличението е още по-малко – средно 18%, тъй като лечебното заведение не работи по скъпоструващи клинични пътеки. „За да имаме такава приходна част, е необходимо през болницата годишно да преминат около 30 000 пациенти, което е половината от населението на града. В национален мащаб е същото – половината население на България. Това е невъзможно“, каза още болничният директор.

Според него е крайно време да се смени статутът на областните болници и те да получават финансиране от здравното министерство, тъй като са с над 80% държавно участие. „Болниците уж са търговски дружества, а друг им определя цените. Този начин на финансиране и структуриране на здравната система у нас продължава вече над 20 години, но т. нар. пазарно-либерален механизъм не удовлетворява пациентите“, отбеляза директорът на ямболската болница.

Лекарите от болниците ще започнат масово да напускат поради недостатъчното финансиране, смята още д-р Диманов. „От една страна, ако не могат да бъдат осигурени заплатите, системата ще се взриви и много колеги ще излязат на протести“, прогнозира той. Според него другата причина за масово напускане на работещите в болниците ще е гласуваното 30% увеличение на цените на медицинските дейности в първичната и специализираната извънболнична помощ с последните промени в Националния рамков договор. „При това положение няма как да се задържи един лекар да работи в болница и да дава нощни дежурства, като същите средства ще може да си осигурява с по-спокоен ритъм на работа“, посочи директорът на ямболската болница.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Yy1T

User Avatar Гост 03.05.2022 18:36:46

направете ги защитен вид , дайте им имунитет - да правят същото , което правят вече десетилетия ............ да ровят дъното

User Avatar Гост 04.05.2022 16:38:12

Не ти казаха (а и ти не си досетлив както всеки ватник) ,че като напуснат , лекарите ще работят само частно и кеш ,а ти все повече ще плащаш навсякъде в здравната система. Защото беше фалшива ЗОС от 2000 г , нищо не плащахте и преди , нищо не плащате и днес като вноски и/или кеш и сами се затрихте. Хитрата сврака с двата крака (по Радой Ралин) . -----> Смърт на Семашко и комунистическите измислици !

Още от Новини