burevestnik.bg - Мобилна версия


Фондация „Даная“ внася близо 12 000 подписа в МС за реформа в здравеопазването

Фондация „Даная“ внася близо 12 000 подписа в МС за реформа в здравеопазването

Близо 12 000 подписа от 44 града в страната ще внесат днес в Министерски съвет от фондация „Даная“ за реформа в здравеопазването. Подписите са събрани за Гражданска инициатива „Даная за живот“, която отправя 6 искания.

От инициативата настояват до изграждане на Национална детска болница да бъде създадена дигитална информационна система, поддържана от Министерство на здравеопазването, която да функционира в реално време и да насочва родители на деца, които се нуждаят от определени специалисти, според конкретното състояние на детето, както и съобразено с местоположението му. Системата трябва да обединява информация за всички болнични клиники, които лекуват деца, капацитет, работно време, дежурни кабинети и специалисти. Да има възможност за онлайн запитване със срок на отговор към съответното болнично заведение.

Второто искане е за откриване на гореща телефонна линия/онлайн платформа с лимитирано време за отговор и единен национален номер за подаване на сигнали за проблеми и в подкрепа на родители на деца-пациенти при приема и престоя им в болнични заведения и/или при отказ на лечебното заведение да осигури мултидисциплинарен екип, когато това е необходимо. Линията трябва гарантира анонимността на подателите на сигнали и да има механизъм за последваща незабавна проверка.

Задължително според фондацията и подписалите се под исканията е въвеждане на Правила за добра медицинска практика за всички специалности в срок не по-късно от 31 декември 2024 г. „Ако БЛС откаже да изпълни задължението си по закон, да бъде гласувана нормативна промяна, която да гарантира изпълнението на това им задължение. В срок до 31 декември 2024 г. да бъде извършена проверка на всички медицински протоколи за работа в спешната и неотложната помощ от независим експертен орган, външен за съответната болница. Публично оповестяване на резултатите от проверката. Да бъде извършена пълна актуализация на протоколите в съответствие с най-новите практики в спешната и неотложна медицина и да бъде гарантирано задължителното им въвеждане във всички болнични заведения в срок до 31 декември 2024 г. Да бъде въведено задължение да бъдат публикувани на интернет страниците на болниците с необходимите реквизити - дата, печат и подпис и други“, пише в исканията.

Сред тях още са изработване и интегриране за всички болнични заведения на Система за качествен контрол на междуболничната и вътреболничната комуникация, „която да гарантира бързо и ефективно взаимодействие, изключващо лична преценка, за свикване и уведомяване за необходимост от даден специалист, а същото да е разписано в ясни правила за задействане и отговор“; да бъде въведено задължително продължаващо медицинско обучение за всички медицински специалности и да бъде преструктурирана Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ от учреждение към министъра на здравеопазването в независим специализиран държавен орган или в изпълнителна агенция към Министерския съвет.

Подписката се внася днес – в деня, в който се навършва 1 година от смъртта на 15-годишната Даная, чиито органи бяха дарени на четирима души.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hdqs

User Avatar Лъчо 10.05.2024 13:07:52

Кои пък са тези фондация „Даная“? Много на сериозно взеха да се взимат!

User Avatar Гост 10.05.2024 06:27:32

Да се криминализира не оказване на медицинска помощ!

User Avatar 112 11.05.2024 09:26:33

В бъдеще ще се увеличават смъртните случаи, поради неоказване на лекарска помощ, ПОРАДИ ЛИПСА НА ЛЕКАРИ.

User Avatar Гост 09.05.2024 18:22:35

Искане за телефонна линия... да, добре

User Avatar Гост 09.05.2024 14:24:13

Първото ви искане трябва да бъде всички лекари в България с европейски заплати. Иначе са празни приказки.

User Avatar Гост 15.05.2024 09:38:16

Но срещу това пациента да получава качествено лечение. Ще можете ли?

Още по темата