burevestnik.bg - Мобилна версия


Фрапиращи нарушения във фонда за лечение на деца

Става ясно от доклад на инспектората на МЗ

Фрапиращи нарушения в работата на фонда за лечение на деца е констатирал доклад на Инспектората на Министерство на здравеопазването. Проверката е назначена след сигнал на петима членове на Oбществения съвет на инситуцията, които се оттеглиха от него заради несъгласие с работата на предишното ръководство на центъра. Проверката, чиито резултати все още не са обявени публично, обхваща периода септември 2015 г. - октомври 2016 г. и е в обем от 127 страници.

За резултатите от доклада съобщиха бивши членове на Oбществения съвет, които са го получили след заявление по Закона за достъп до обществена информация. Една от тях е Красимира Величкова, която информира за основните нарушения в работата на институцията.

Сред тях е подмяна на решенията за лечението на деца, които не са били в съответствие на взетите от Обществения съвет на фонда, става ясно от нейна публикация в социалните мрежи. При други случаи изобщо не са предприети никакви действия от страна на ЦФЛД.

Голяма част от разпоредбите на правилника за работа на фонда са претърпели многобройни и важни изменения от 30.08.2016 г., което е довело до неяснота на текстовете, е разписано в проверката. „В правилника следва да съществува изискване консултативните звена да са различни от лечебните заведения, в които се провежда лечението на пациента до момента. В противен случай ще се наруши основно изискване за безпристрастност при взимане на решения. Така разписаният ред открива възможност за безконтролно допълване на документи, затруднява проследяването на сроковете за придвижване на заявлението и прави последващия контрол практически невъзможен“, се казва в доклада.

Лисват гаранция за безпристрастност и конфликт на интереси, са посочили проверяващите от МЗ.

Относно вече бившия директор проф. Пилософ докладът излиза с извода, че той е заел поста в противоречие със Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, като е заемал несъвместими длъжности.

„Директорът не е изпълнил задължението си да изгради адекватна и функционална система за финансово управление и контрол, поради това се извежда изводът, че той не управлява публичните средства по законосъобразен, икономичен, ефикасен и ефективен начин“, гласи още проверката. Според нея не е и създаден регистър на лечебни заведения с консултативни звена, което създава предпоставка за злоупотреба с власт, както и реална опасност от безконтролно представяне на протоколи от консултативни лекарски комисии със съмнителен статут и компетентност.

„Всички констатирани несъответствия са резултат от липсата на управленска компетентност от страна на директора на ЦФЛД, липса на утвърдени вътрешни правила с ясно формулирани задължения на служителите в администрацията и определени срокове за тяхното изпълнение. Служителите на фонда не познават приложимата нормативна уредба и конкретно Правилника за дейността и организацията на ЦФЛД“, считат още проверяващите. Това, според оценката им, създава административен хаос и води до необосновано забавяне при разглеждането на заявленията за финансово подпомагане.

„Този доклад  е за периода, който обхваща не само предишното, но и по-предишното ръководство на фонда“, коментира пред Bulgaria On Air от своя страна новият директор на фонда д-р Тинка Троева, която пое управлението на институцията след като проф. Пилософ подаде оставка. В тази връзка тя отбеляза, че проф. Пилософ е поел администрацията на институцията през април 2016 г. в една изключително тежка според нея обстановка. По думите й до момента, в който тя е поела фонда, са предприети редица неща, които обаче имат нужда от промяна. За пример тя даде сроковете на работата във фонда, както и правилникът му, който според нея трябва да бъде изменен във всичките му части.

Троева допълни, че самият доклад е бил връчен на тогавашния министър Петър Москов на 5-ти декември 2016 г. и е разписан от него. Това означава, че всички в министерството са запознати с този доклад. Защо не е станал достояние на обществеността досега, аз не мога да отговоря, коментира тя.

Д-р Троева защити и съществуването на Обществения съвет на фонда.

По-рано проф. Пилософ коментира пред БНР, че няма от какво да се притеснява. Все пак той посочи, че правилата във фонда трябва да продължат да се променят и актуализират. „Практиката показва, че има неща, които затрудняват работата на фонда, но всякакви приказки за това, че фондът не работел, са, меко казано, преувеличени“, коментира той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   u#N%

Още от Новини