burevestnik.bg - Мобилна версия


Френски съд осъди компанията Sanofi за вреди, причинени от лекарството депакин

Френски съд осъди компанията Sanofi за вреди, причинени от лекарството депакин

Френски съд осъди фармацевтичния гигант Sanofi да заплати над 400 000 евро като обезщетение на семейство, чието дете страда от форма на аутизъм, причинена от лекарството за епилепсия депакин, предадоха световните агенции. Основният мотив на магистратите е, че производителят не е информирал за наличието на някои странични ефекти.

В решението на съда се отбелязва, че компанията Sanofi е знаела за риска, който поемат бременните жени, приемайки този медикамент, и той се състои във възможността да причини малформации и невроповеденчески разстройства при децата. Това е трябвало да бъде упоменато в приложената листовка.

От компанията направиха изявление, от което става ясно, че обжалват решението. От Sanofi са категорични, че съотношението полза/риск на лекарството е положително.

Съдът в Нантер, който излезе с това решение, разпореди на компанията да компенсира родителите на момичето за различните претърпени физически и психологически щети и произтичащите от това разходи като специални грижи и нужди от училище.

Присъдата е първата във Франция, която посочва връзка между това лекарство от групата на валпроатите, продавано под името депакин, и аутистичните  разстройства. 

Това „е един отделен случай“, коментира Марин Мартин, който оглавява асоциацията на жертвите APESAC.

„Надявам се, че Sanofi ще промени позицията си и ще започне да обезщетява жертвите сега, ето че вече се постановяват съдебни решения и те ще бъдат все повече“, каза Мария Мартин, самата тя майка на дете, страдащо от странични ефекти на Depakine.

Френските здравни власти са изчислили, че лекарството е причина за хиляди деформации при между 2150 и 4100 деца, както и за дефекти в неврологичното развитие при близо 30 400 деца.

През 2020 г. започна официално разследване на компанията по обвинения в непредумишлено убийство, но тогава тя отхвърли обвиненията и заяви, че ще оспори основателността на разследването. През 2021 г. 7500 семейства на пострадали подадоха колективен иск, който бе допуснат за разглеждане от съда.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   GbY5

Още от Новини