burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Георги Деянов, директор на ЦФЛД

Хирурзи от чужбина могат да правят трансплантации у нас

Хирурзи от чужбина могат да правят трансплантации у нас

През февруари тази година в болница „Проф. Иван Митев“ е поставена диагноза на 4-годишно момиченце от Сливен с изключително рядко генетично заболяване - прогресивна фамилна интерхепатална холестаза тип 3. Последствията са чернодробна цироза и краен стадий на чернодробно увреждане.

Родителите на детето решават да подадат документи за финансиране от фонда, с надеждата, че решението ще е за операция в чужбина. Разполагат с експертното становище на трима гастроентеролози от СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“. Според това становище детето следва да се подготви за трансплантация, но „поради малката му възраст и наличието на рядко заболяване се препоръчва тя да бъде извършена в център в чужбина, който има достатъчно опит с подобна патология“. Документи за трансплантацията на момиченцето са подадени във Фонда за лечение на деца на 20 август. Фондът иска мнението на консилиум, който на 10 октомври взима решение, че Таня може да бъде трансплантирана в България, въпреки че има оферта и от клиника в Хамбург, която гарантира 96% успеваемост при този вид трансплантации.

„Документите за детето са били събрани много бързо и то е било представено на първото възможно заседание на обществения съвет. Там е бил изискан консилиум, който е преценил, че детето може да бъде оперирано в болница „Лозенец” в София, а за операцията да бъде поканен проф. Масимо Малаго от Лондон. Първата извършена трансплантация на черен дроб на дете е през 2004 г. в болница „Лозенец“ от проф. Спасов и проф. Малаго. С тази диагноза до момента има четири деца, оперирани в болница „Лозенец“, каза пред bTV директорът на Фонда за лечение на деца д-р Георги Деянов.

Предстои следващата сряда обществения съвет да вземе решение. „Фондът не решава за лечението на дете. Решението за лечението на деца се взима от Обществен съвет. Той е създаден от МС и в него влизат 17 души. Сред тях са едни от най-изявените детски специалисти, както и хора от БЧК, от неправителствени организации и също така и ваши колеги от медиите. Аз не взимам участия в Обществения съвет, а само представям децата“, каза още д-р Деянов.  

Той допълни, че ако се следва тенденцията за продължителността от време, което директорите на Фонда заемат поста си, то и ще остана кратко директор. „Надявам се за това време да съм свършил максимално много работа“, каза д-р Деянов.

За последните две години д-р Георги Деянов е петият директор на ЦФЛД. След шумното уволнение и подвеждането под отговорност на Павел Александров през юни 2016 г. Той беше заменен на поста от проф. Владимир Пилософ, който пък беше освободен през февруари 2017 г. На негово място беше назначена д-р Тинка Троева, която беше уволнена само половин година по-късно за системни нарушения на правилника. Наследи я д-р Мариета Райкова, която напусна през август 2018 г. по лични причини.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Hzsg

User Avatar Гост 23.12.2018 08:50:35

Пионки на Спасов са всички гледат парите и интереса си а с децата какво ще става.. ..

User Avatar Гост 19.10.2018 13:15:07

Tragediq, samo Dr. Troeva raboteshe za decata!

Още от Новини