burevestnik.bg - Мобилна версия


Хирурзите и психиатрите сред най-рисковите групи от професионално "прегаряне"

Сред упражняващите медицински труд много по-често се наблюдава т. нар. burnout синром, тоест синдром на професионално изчерпване. Той е характерен за множество професии, свързани с продължително поемане на отговорност, но е особено чест сред лекарите и изобщо здравните специалисти – това коментира пред Zdrave.net директорът на Националния център за обществено здраве доц. Христо Хинков. Потърсихме неговото мнение по този въпрос в днешния Светвен ден на здравето поради факта, че тази година СЗО се фокусира именно върху психичното здраве и депресивните състояния.

Burnout синдромът или т. нар. професионално прегаряне се характеризира със загуба на професионален интерес, на инициативност, на енергия, преумора, безсъние, тревожност, в по-редки случаи и депресия, посочи специалистът. На първо място като рискова група за развитие на подобни проблеми сред медицинските кадри по думите му са хирурзите, чието натоварване често е изключително концентрирано за часове наред. „Психиатрите също са сред хората с висок риск от депресия и тревожни състояния, защото контактът с хора с психични разстройства от различен характер изисква много голямо усилие“, отбеляза доц. Хинков, допълвайки, че поради голямото натоварване представители на другите направления в здравната сфера също са изложени на риск от подобни проблеми.

Експертът в офиса на Световната здравна организация доц. Михаил Околийски също посочи, че една най-рисковите професии е тази на медицинските специалисти – не само лекарите, но и медицинските сестри, здравните работници, психолозите и други представители на съсловието.

В България се мисли много малко за психичното здраве на работещите в сферата на медицината, заяви той в интервю за Zdrave.net. Според него подкрепа за упражняващите медицинския труд биха били т. нар. балинтови групи, каквито преди години се сформираха на места. Мениджърите в сферата на здравеопазването също би трябвало да бъдат обучени да мониторират как се чувстват техните колеги и съответно да им помагат своевременно, смята доц. Околийски. Подобна подкрепа би повишила и чувството за удовлетворение сред медицинските специалисти и може би би спомогнало за тяхната мотивация да останат в България, допълни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   W#SY

Още от Новини