burevestnik.bg - Мобилна версия


Подготвят протест

Хората с увреждания поискаха спешни мерки от властта

Хората с увреждания поискаха спешни мерки от властта

Спешни мерки в социалната политика, свързана с хората с увреждания, набелязаха редица организации в тяхна защита по повод Европейския ден за протест на хората с увреждания, който се отбелязва днес. 

На първо място е посочена необходимостта от оптимизиране на медицинската експертиза. „Подкрепяме предложението да се премине към преструктуриране на органите на медицинската експертиза в единна административна структура, подчинена на Министерство на здравеопазването, включваща НЕЛК, ТЕЛК, РКМЕ. Това ще доведе до ефективен контрол върху цялостната дейност на медицинската експертиза", се посочва в общата позиция на над 10 организации. За преразглеждане на Наредбата за медицинска експертиза на работоспособността се обявиха и в писмо до премиера, социалния  и здравен министър и от Сдружението на лекарите от ТЕЛК, подкрепени също от множество организации на хора с различни увреждания и заболявания. От  там настояват за промяна в сроковете на инвалидизиране, като се даде възможност за определяне на пожизнен срок за заболявания и състояния, при които не се очаква подобрение, изключване от наредбата на състояния, които реално не водят до инвалидизиране и завишаване на процентите при сериозни заболявания и тежки увреждания. Те настояват и за ускоряване на въвеждането на електронна здравна карта, която ще дава най-ясна представа за здравословното състояние на пациента.

Организациите, ангажирани с проблемите на хората с увреждания, очакват и да се даде начало на изградената електронна информационна система на медицинската експертиза, като НЕЛК започне да предоставя информация на Агенцията за хората с увреждания. Така би могло да се създаде условие за прозрачност и контрол върху експертизата от всички заинтересовани институции. Настоява се и за компенсаторен механизъм, за да се получават отнетите 25% социална пенсия от хората с трайни увреждания, например под формата на месечна социална помощ за лице с трайно увреждане.

Размерът на елементите, формиращи интеграционната добавка по Закона за интеграция на хората с увреждания, да се определят като процент от минималната работна заплата за страната, е друго искане. Сред предлаганите мерки е и увеличаване на размера на интеграционната добавка за балнеолечение и рехабилитационни услуги, съобразно действителната им стойност. Настоява се и за обновяване на списъка на помощните средства, медицински изделия и приспособления за хора с нови позиции, отговарящи на съвременните технологии и производство и нови заболявания.

В позицията на организациите се обръща специално внимание и на данните, свързани с броя на хората с увреждания, както и броя на получаващите инвалидни пенсии, като се подчертава необходимостта от предоставянето на актуална и коректна информация в тази насока. Посочва се и че в публичното пространство се „спестява“ разликата между броя на хората с увреждания, които получават пенсия, и броя на инвалидните пенсии. Другите искания са свързани с достъп до образование, работа и достъпна архитектурна среда за хора с подобни проблеми. 

Позицията, подписана  от Асоциацията на родители на деца с епилепсия, Съюза на инвалидите, този на слепите, глухите и редица други завършва с готовност за ефективни протести. Дата на такъв от своя страна обявиха родители на деца с увреждания и Сдружение на лекарите от ТЕЛК-София. Той е насрочен за 17-ти май.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2Du@

User Avatar авгелова 05.05.2017 15:36:24

знаете ли колко получава едно дете 100% инвалидност с придлужител - 137 лв.и 40 лв. за придружител. Защото то няма трудов стаж . Държава-убиец на хората с увреждания. Но и не очаквайте нещо да се промени! Десетина - двайсет лева може би....

Още от Новини