burevestnik.bg - Мобилна версия


Петър Москов:

Целта е от 2017 г. договорените механизми за общ пазар на лекарствата да заработят

В споразумението между страните от Централна и Източна Европа се обсъждат онкологични лекарства, лекарствата за редки болести и скъпоструващите лекарства, извън другите групи

„Сегашният начин на формиране на цените на лекарствата в ЕС се оказва парадоксално несправедлив към страни като България, Румъния, прибалтийските - с много по-малък БВП. Това води до неравнопоставеност за животоспасяваща терапия между българския и румънския от една страна, и германския или френския пациент, от друга. За нас това е недопустимо и чрез общ орган търсим договаряне на допълнителни отстъпки за страните от споразумението“. Това казва здравният министър Петър Москов след втората работна среща по споразумението за по-добър достъп до скъпоструващи лекарства, което подготвят над 10 страни от Централна и Югоизточна Европа пред „24 часа“.

Той допълва, че референтните цени няма да бъдат пипани и няма да има промени в цялостния механизъм на рефериране на лекарствата, приет в ЕС. „Не мога да кажа колко държави накрая ще подпишат споразумението, но със сигурност ще има ефект за подписалите. Става дума за пазар с население 120 млн. души. Лесно е да извиеш ръцете на здравната каса и здравното министерство у нас поотделно със съобщението, че ако предлаганите от фирмата условия не се приемат, тя ще напусне нашия пазар. Това става и днес. Когато обаче преговаряш с орган, който представлява 80, 90 или 100 млн. души население, тогава не можеш да излезеш така лесно от този пазар - иначе ще трябва да продаваш в Африка“, казва Москов.

На този етап са обсъждани три основни групи лекарства - онкологични лекарства, лекарствата за редки болести и най-общо скъпоструващите лекарства, извън другите групи. Преразглежда се и начина, по който са формирани ценовите нива на определени медикаменти от наличните позитивни листи на страните.

„Сега сме в напреднал процес по проект на споразумение, което да формира параметрите, начините и органите за съвместните действия на включените държави за преговори с индустрията при навлизането на нови медикаменти. Очакванията са на третата среща през септември във Варшава този процес да бъде финализиран и до края на годината да сме готови с формирането и приемането на това споразумение като международен законодателен акт във всички страни, които ще подпишат. Целта е от 2017 г. договорените механизми да заработят“, казва Петър Москов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5wgV

Още от Новини