burevestnik.bg - Мобилна версия


Центровете за обществена подкрепа да получат специален статут, поискаха от сдружение „Аутизъм днес”

Центровете за обществена подкрепа да получат специален статут, поискаха от сдружение „Аутизъм днес”

Сгради, които са центрове за обществена подкрепа, да бъдат обявени за сгради със специален статут и да получат защита от местната власт, полицията и прокуратурата. Това поискаха сдружение „Аутизъм днес” и фондация „Стъпка за невидимите деца на България” на пресконференция днес по повод двата вандалски акта, извършени върху изграждащия се Център за деца с аутизъм в Плевен през миналия месец.

По думите на председателя на организацията Владислава Цолова, един от главните проблеми е, че грабежите в центъра са били неглижирани от полицията като обикновена битова престъпност. „След първия случай вече бяхме сложили СОТ и крадците, които се оказаха непълнолетни, бяха заловени на място. Малко по-късно родителите им дойдоха да си ги приберат от полицията“, разказа тя и подчерта, че сградите не са обикновени центрове, а места, в които аутистите получават жизнено необходимото им лечение с поведенческа терапия.

Въпреки всички пречки в Плевен центърът ще бъде отворен по план, каза още Цолова. До края на септември ще работи едното крило на сградата, а за октомври има вече записани около 20 деца. До края на годината се очаква да заработи и крилото за възрастни, което е пилотен проект на сдружение „Аутизъм днес”.

„Тъжно е за деца с аутизъм, например, да се разчита изключително и само на финансиране от дарители, при условие, че тези деца са със специални потребности и държавата трябва да започне да гарантира дейности за тяхната социална, образователна и здравна интеграция и адаптация. Следователно, трябва да се разшири обхватът на подкрепа, така че да не се налага родители и пациентски организации да търсят подкрепа, за да създават и развиват услуги за децата със специални потребности“, заявиха от Национална пациентска организация.

От НПО поискаха спешно в двата отворени за промени закона – Закона за социалните услуги и Закона за хората с увреждания, да бъдат регламентирани защитата и статутът и на социалните работници.

„Безопасността и сигурността на служителите в социалните услуги (без значение от затворен или отворен тип, общностни или специализирани), както и на хората в помагащите професии, е силно подценена и необезпечена. Лекари, учители и социални работници са обект на насилие, агресия или злоупотреби. Усещането за безнаказаност и липсата на категоричен практически ефективно приложим законов механизъм за защита създават среда за вандализъм – и морален, и физически“, каза Александър Миланов от Националната пациентска организация.

Зам.-председателят на Държавна агенция „Закрила на детето“ Валери Йорданов се присъедини към искането и заяви, че Агенцията като орган, който ръководи и координира политиката на правителството в тази сфера, може да инициира законодателни промени, които да инкриминират посегателствата върху социалните центрове и работници. „Подкрепяме тази инициатива и заставаме плътно до тези хора“, категоричен беше Йорданов.  

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   e5Bd

Още от Новини