burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Ангел Кунчев:

Центърът в Харманли никога не е оставал без лекари

Всичко, което бави бежанците по пътя към Германия, е причина за бунтове

Не свързвайте бутовете в Харманли с медицински въпроси и с патология. Тези неща стават почти ежедневно и в Гърция. Хората искат да тръгнат и да заминат колкото може по-бързо за Германия и всичко, което ги забавя и им пречи, е причина за такива бунтове. Това заяви пред БНР главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

По думите му, откакто съществува центърът за бежанци в Харманли, никога не е оставал без лекари. В момента там работят трима медици по график. Единият е за постоянно, а другите двама се редуват във всеки ден от седмицата, така че никой мигрант не е останал без медицинска помощ. „По-скоро фактът, че имаше страхове сред населението, които продължават да притесняват местните хора, и желанието ни да имаме пълна картина на това какво се случва, ни накара заедно с Агенция по бежанците да организираме този скрининг, който наистина смятаме да започне от следващата седмица“, каза д-р Кунчев.

За резултатите от скринига ще бъдат използвани лаборатории в болниците в Пловдив, Хасково, ВМА и „Александровска“, уточни той.

"Имайте предвид, че съществуващата езикова бариера страшно много забавя самия процес на снемане на анамнеза, на преглед на човека, евентуално бъдещи действия. Ние имаме достатъчно опит в този център, както и във всички останали. Работим вече трета година и знаем горе-долу какъв обем е работата. Възможно е обаче това, което се случи вчера, да създаде допълнителни трудности, защото едно от най-пострадалите места е новата сграда, която беше построена, включително и за медицински пункт и за изолатор. Ако тя не може да се ползва, това допълнително ще създаде затруднения“, каза още д-р Кунчев.

По думите му тезата, че заразните болести са опасност, която е предизвикала спешни и необходими мерки, не е съвсем точна. „Основно страховете на населението ни накараха да преминем към този скрининг. Ние и досега знаем точно какви неща се случват. Имайте предвид, че това не е стационарно отделение. Там влизат и излизат между 20, 50 и 100 души всеки ден, така че картината се променя ежедневно“, допълни д-р Кунчев.

Заради наличието на краста, която притеснява населението в Харманли, както и откритите от лекарите във ВМА биодермии, мигрантите ще бъдат насочени към специалисти, предимно дерматолози и паразитолози. „Вероятно към тях сега ще трябва да прибавим и други специалисти, евентуално травматолози, педиатри. Имайте предвид, че това население си върви и с неговите собствени болести, които не са заразни и те са много по-голям проблем. И психически оплаквания, диабет, обикновено болести на сърдечносъдовата система има доста. Така че то си има необходимост от непрекъснати медицински грижи“, каза д-р Кунчев.

Той обаче заяви, че притесненията му са, че няма желаещи лекари, тъй като работата е много трудна заради езиковата бариера, а и заради притесненията на лекарите, че ще се срещнат с непозната за тях патология.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   yQ*R

Още от Новини