burevestnik.bg - Мобилна версия


Ген.-майор проф. Николай Петров:

Черните пари в здравеопазването вече минават през цената на медицинското изделие

Ако някой търговец надува цените, той е принуден. Най-често от купувача, каза началникът на ВМА

„За момента може би е било добра идея превръщането на болници в търговски дружества, но вече е изчерпало своите възможности. И при нас периодично има случаи да се иска доплащане, мъчим се веднага да взимаме мерки, да ги парираме и да не ги допускаме отново. Черните пари вече вървят по други пътеки – през цената на медицинското изделие. Това е тема, по която малко хора биха искали да говорят, защото е сложна, а може би и опасна.“ Това заяви началникът на ВМА ген.-майор проф. Николай Петров пред БНТ.

По думите му няма конфликт между производителите на медицински изделия, фармацевтите и потребителите. „Това е схема. Ако някой търговец надува цените, той е принуден. Най-често от купувача“, каза той.

Според началника на ВМА, за да не трупат болниците дългове е необходимо всичко да се изкара на масата – всяка машина, всеки медикамент за каква сума е купен. В същото време обаче имало огромна разлика във финансирането на болниците от НЗОК, което в същността си било един начин на индиректно регулиране на пазара.

„Например нашата болница е с най-малък бюджет от три абсолютно съпоставими като брой легла и обем на дейност болници, но регулатора, в лицето на Районната здравна каса, е определил пет пъти по-голям бюджет за другите две лечебни заведения. Малкият бюджет има две последствия – едното е пациентите да бъдат връщани след 12-13-то число на месеца и те съответно ще отидат в другото лечебно заведение, а не в това, което са избрали и второто – че самият медицински персонал, когато е принуждаван да спира работа на 12-13-то число, той ще напусне и ще отиде в другото лечебно заведение. В данните на НЗОК ВМА, и по-скоро софийската болница, е в топ 3 от най-предпочитаните болници в страната, а в същото време, според справката с лимитите, ние сме далеч след 8-10-то място“, каза проф. Петров.

Той поясни, че първите две места на най-предпочитани болници в страната се заемат от университетските болници в Пловдив и Варна.

„Ние дългове не правим. За 6 месеца 2014 г. ние правим 23 млн. лева дълг, 2015 – 10 млн. лева, а 2016 г. сме на минус 27 млн. лева. Това означава ефективно управление на финансовите средства. Това се постига с откритост, всичко на масата. Всяко нещо трябва да го знаят максимален брой хора – защо се купува, на каква цена се купува, рентабилност“, допълни още проф. Николай Петров.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   FpUa

Още от Новини