burevestnik.bg - Мобилна версия


Шест европейски стартиращи фирми са финалисти в конкурс за 60 000 евро

Шест европейски стартиращи фирми са финалисти в конкурс за 60 000 евро

Шест иновативни стартъпи бяха избрани от международно експертно жури да продължат към финала на конкурса за стартиращи компании на EIT Health InnoStars Awards, съобщиха от EIT Health.

Финалистите са екипи от Италия, Литва, два отбора от Полша и два от Унгария. Те ще представят своите продукти на финала на 16 ноември в Будапеща, където победителят ще получи 25 000 евро. Отборът, класиран на второ място, ще получи 20 000 евро, а този на трето - 15 000 евро, с които ще могат да реализират своите продукти.

Полската компания компанията FindAir представя уникална интелигентна система за инхалиране. Системата се синхронизира с приложението FindAir и пациентите получават незаменима персонализирана информация как да избегнат астматичен пристъп и в случай на такъв как да бъдат подготвени.

Унгарците DiabTrend предлагат щслуга с изкуствен интелект за предсказване на нивото на кръвната захар при диабетици, където прогнозата в реално време се анализира от уникалните данни на пациента.

Втората унгарска компания HepC представя биологична терапия, която стимулира вродената имунна система на приемника. Лекарственият продукт е непатогенна двойна верига на птичи РНК вирусен вектор, която потиска репликацията на патогенни вируси (като HBV [ДНК] и HCV [РНК]) чрез активиране на интерферон-зависими антивирусни пътища.

Genomtech от Полша са създали иновативен диагностичен мобилен генетичен анализатор.

Oxipit от Литва предлага решение за търсене на изображения, базирано на дълбокото машинно обучение, което прави цифрово рентгеново изображение на пациента и използва базата данни на болницата, за да открие най-близките от радиологична гледна точка подобни случаи и техните доклади. Резултатът е намирането на стотици шаблони, които вече са налични, което е безпрецедентна възможност да се консултират предварително случаи, според архив, съдържащ информация, която може да се сравни с опит, събиран няколко човешки живота.

Holey от Италия са разработили автоматичен 3D скенер, който може да изчисли за по-малко от 30 секунди геометрията и размера на пациента. Софтуерът за 3D моделиране може автоматично да генерира виртуалния модел на скобите, позволявайки на лекарите да променят параметрите.

Екипите са минали на обучения как да подобрят бизнес плана си и уменията си да направят първите си инвестиции в два последователни образователни лагера в Коимбра (Португалия), организирани в инкубатора на Институт „Педру Нуниш“ (Instituto Pedro Nunes – IPN). Институтът, който през 2010 г. бе отличен с "Най-добър научнобазиран инкубатор", е един от най-престижните партньори на EIT Health. Конкурсът е организиран за микро- и малки предприятия, спинофи и стартиращи фирми, които вече имат прототип или минимален жизнеспособен продукт (MVP).


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   MVrz

Още от Новини