burevestnik.bg - Мобилна версия


Южна Корея и Япония се борят с трета вълна на COVID-19

Асимптоматични пациенти, непроследими клъстери и голям брой заразени млади хора са новото предизвикателство пред здравните власти

Южна Корея и Япония се борят с трета вълна на COVID-19

Асимптоматичните пациенти с COVID-19 вече са най-същественият фактор за новата, трета вълна на инфекцията в Южна Корея, предаде Ройтерс, позовавайки се на информация на здравните власти в азиатската страна. След близо 9 месеца, през които разпространението на болестта бе почти напълно овладяно, всички усилия на здравните власти за контрол над предишните огнища вече изглеждат обречени. През последното денонощие Южна Корея регистрира 569 нови случая за 24 часа - невиждано ниво от последните близо 9 месеца. Страната вече се бори с третата вълна на пандемията и ситуацията изглежда се влошава, въпреки строгите социални мерки за дистанциране, предприети в последно време.

 Властите съобщават за рязко увеличаване на случаите на COVID-19 сред младите хора и уточняват, че безсимптомните пациенти сега представляват 40% от всички заразени, което представлява рязко увеличение от 20-30% спрямо нивата през юни. Вече се приема, че всеки пети заразен е без симптоми. Този процентът е всъщност много по-нисък отколкото в Китай, където Държавният център за контрол на заболяванията заяви през февруари, че около 1% от над 70 000 случая, които е анализирал, са асимптоматични. В Токио пък около 19% от пациентите са безсимптомни. Все още не е ясно защо някои пациенти, които имат положителен тест за коронавирус, не показват никакви симптоми, но засега експертите приемат, че те представляват по-малък риск от предаване. Въпреки това хората, които предават заразата, могат да проявят симптоми.

 Експертите изразяват загриженост от нарастването на броя на непроследими клъстери, тъй като асимптомните инфекции са по-трудни за идентифициране. По тяхно мнение студеното време допълнително ускорява разпространението, тъй като повече срещи и дейности се провеждат на закрито на места с лоша вентилация, паради което рискът от „безшумно“ предаване на инфекции от безсимптомни пациенти се е увеличил.

 Всички признават, че това представлява голямо предизвикателство за Южна Корея, която успя да поддържа ниски нива на инфекциите в предишни огнища чрез агресивно проследяване на контактите. Тази седмица страната въведе по-строги мерки за социално дистанциране, за да ограничи предаването, и насърчи хората да се тестват. „Трябваше да поддържаме по-строги мерки за социално дистанциране по-дълго“, коментира проф. Ким У-Джу, специалист по инфекциозни болести и университетски преподавател.

 „Вследствие на облекчените мерки за социално дистанциране в началото на октомври, много хора, особено младите, се отпуснаха в поведението си, но голяма част от тези, които имаха много леки симптоми или никакви симптоми, останаха незабелязани“.

 Младите хора на практика са най-често засегнатите в новата вълна на болестта, но, което е по-тревожно, в повечето случаи състоянието им е сериозно и те се нуждаят от апаратна вентилация. През изминалата седмица броят на младите пациенти, които се нуждаят от дихателно подпомагане, е нараснал значително и те вече са близо една четвърт от всички такива пациенти според здравните власти.

 Япония също се бори с нарастването на безсимптомните случаи. Страната полага усилия да овладее най-големия скок на новозаразени, които достигнаха до рекордните рекордните 570 случая само в Токио.

 Експерти по обществено здравеопазване, съветващи правителството, предупредиха за увеличаване на непроследимите клъстери, разпространявани от асимптоматични пациенти. Според тях този феномен много сериозно променя картината на заразата, ако се направи сравнение с втората вълна, която преживя страната през лятото. Тогава инфекцията засегна повече възрастните хора, които се бяха заразили от други членове на семейството си в домовете си или от други заразени в медицинските заведения, припомнят те.

 Честотата на асимптоматичните случаи, открити в Токио, е била 19% през седмицата до 17 ноември в сравнение с около 14% през юли, според официални източници. По този повод някои експерти препоръчват разширяване на тестването с цел превенция на по-широката общност.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   USxZ

User Avatar Реклама ДКК 28.11.2020 12:26:38

Ако вие сте лабораторен лекар и правите ръчно ДКК с микроскоп, но устройството ви е счупено може да пишете в Google диференциален брояч и да броите с програмата на компютъра с клавиатурата.

Още от Новини