burevestnik.bg - Мобилна версия


Янко Кочев: Между 10 и 20 украински медици могат да работят в МБАЛ-Ловеч

С 15% са по-ниски приходите на болница за първите месеци на тази година, а газта е с над 100% по-скъпа

Янко Кочев: Между 10 и 20 украински медици могат да работят в МБАЛ-Ловеч

20-годишна украинка е една от първите бежанки от войната в Украйна, която ще работи в българска болница като медицинска сестра. Татяна Костенко е намерила убежище в Ловеч и е получила предложението за работа от директора на МБАЛ „Проф. Параскев Стоянов“-Ловеч Янко Кочев.

„Тя ще започне работа при нас, докато й се легализират документите, вероятно като болногледач. В момента, в който получи разрешение за работа, веднага ще бъде назначена като медицинска сестра, защото има диплома за такава“, каза пред Zdrave.net Янко Кочев.

Той допълни, че Костенко е започнала да учи и български език и се справя много добре.

„Вратата е отворена за всички, които искат да работят при нас. Можем да поемем между 10 и 20 души, стига да имат квалификация за медицински работници – лекари, медицински сестри, лаборанти“, уточни той. Кочев каза още, че Костенко ще започне работа със средна за категорията труд заплата.

Той коментира и думите на председателя на БАПЗГ Милка Василева, че е невъзможно  украинските бежанци да компенсират недостига на български специалисти в здравния сектор, не на последно място заради факта, че заплатите на медсестрите са много ниски.

„Как да увеличим заплатите на сестрите, като получаваме от НЗОК с 15% по-малко, отколкото сме изработили?“, попита Кочев.

Той уточни, че приходът на болницата е 1/12-та от средномесечния приход за 2021 г., а същевременно рязко са се увеличили режийните разходи на лечебното заведение.

„Цялата минала година беше белязана от COVID-пандемията. По презумпция ние не можем да разгърнем работен потенциал при тези обстоятелства. Това спира дейността на големите структури – хирургия, ортопедия, АГ отделения, и ние формираме по-нисък приход. Основата на този приход формира средномесечната стойност за миналата година. Получава се омагьосан кръг“, каза Кочев.

Директорът на МБАЛ-Ловеч изрази умерен оптимизъм по отношение на предложеното от БЛС увеличение на цените на клиничните пътеки с 30%.  

„Увеличението на цените на клиничните пътеки с 30% все още не е факт. Вярвам, че всички заинтересовани страни са добронамерени и имат желанието да стане, но докато не го видим черно на бяло… Ако тези преговори се проточат до април-май месец, при постоянното увеличение на цените на горивата, ще ни е безкрайно трудно да оцелеем. За газ освен че плащаме всеки месец, се иска и аванс напред. През януари и февруари 2021 г. платихме общо 90 000 лв. за газ, а първите два месеца на тази година – общо 200 000 лв. Не мога да се преструвам, че всичко е наред, защото не е. Нещата са трудни за всички, всички страдаме, но се надявам да има положително развитие поне на цените на клиничните пътеки“, обобщи Янко Кочев. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   YjrQ

User Avatar Гост 15.03.2022 20:49:47

Доплащане, Кочев!!!

Още от Новини