burevestnik.bg - Мобилна версия


Андрей Марков: Още 50 болници са застрашени от закриване както Белодробната във Варна

Около 14-15% от българските граждани не се осигуряват здравно, защото не вярват в системата, смята доц. Спасков

Андрей Марков: Още 50 болници са застрашени от закриване както Белодробната във Варна

Проблемът с риска от закриване на Белодробната болница във Варна поради неплатени сметки за ток далеч не засяга само това лечебно заведение, той стои и пред много други. Това коментира пред телевизия Bulgaria Оn Air Андрей Марков от Българската болнична асоциация.

Той бе категоричен, че проблемът във Варна е отдавна предизвестен и това, което се случва сега там, само преди дни се е случило с Александровска болница, преди това – с „Пирогов“, а преди 2 години – с ВМА. По думите на Марков проблемът в българското здравеопазване е свързан най-вече с недостатъчното финансиране, с необходимостта от насочването на повече публични средства, което обаче не означава до степен на връщане към бюджетно финансиране.

„Положението, в което се намираме, е ужасяващо тежко. В момента цялото здравеопазване се намира в подобна ситуация и 77 000 лева дълг са ужасно малко на фона дълговете на останалите болница и задълженията на болниците към гражданите“, подчерта той, визирайки дълговете на варненската белодробна болница.

„В държавните болници имаме политически назначения, нямаме бизнес управление. Цялата картина води до това – умираме най-много и живеем най-малко в Европа. Това е достатъчен аргумент, за да вдигнем знака за внимание. Заложена е бомбата за още 50 болници в подобна ситуация“, каза Андрей Марков.

Темата бе коментирана и от бившия директор на спешната болница „Пирогов“ доц. Спас Спасков.

„Това лечебно заведение не е изплащало заплатите на своите служители близо година. След като не са плащали възнаграждения и ток, най-вероятно не са покривали и други разходи, така че това е само част от дълга им“, каза той.

По думите на доц. Спасков Белодробната болница във Варна е получила предупреждение за спирането на тока още преди година.

„През това време не са предприети никакви мерки. Общината е решила да не подава никакви средства към болницата, което само по себе си може да бъде тълкувано като път към ликвидацията й. Вероятно смятат, че тя не е необходима повече“, изрази мнение той.

„Около 14-15% от българските граждани не се осигуряват здравно, защото не вярват в системата“, подчерта доц. Спасков, коментирайки по този начин отношението на хората като потребители на здравни услуги.

Той бе категоричен, че е необходим по-добър мениджмънт в болниците, а заплащането по клинични пътеки трябва да бъде увеличено.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @etw

User Avatar Чудно 29.11.2022 20:57:13

Останалите 75% са осигурени по задължение, не по желание И болниците могат да усвоят и двойно финансиране, без проблеми!

User Avatar Гост 09.11.2022 18:33:06

Боже боже какви наглеци

Още от Новини