burevestnik.bg - Мобилна версия


БОДК: Държавата се опитва да узакони порочна практика

БОДК: Държавата се опитва да узакони порочна практика

„Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК) многократно е подчертавала, че същността на кръводаряването е акт на съпричастност, доброволност и безвъзмездност, който не може и не бива да бъде остойностяван в пари или каквито и да било облаги“. Това заявяват от БОДК по повод внесения в парламента законопроект, регламентиращ плащането за даряване на кръв, както и във връзка с утрешния Световен ден на доброволния кръводарител.

От организацията са категорични, че в законопроекта липсва задължителната за всеки такъв предварителна оценка на въздействие, чрез която вносителите следва да убедят обществото, че предложенията са разумни и добре обмислени, както и да представят анализ, на база на който са направени тези предложения, добра практика, която ги подкрепя и най-вече очакваните положителни ефекти.  

„Освен неетично и противоречащо на думата даряване и на всички принципи за доброволност и безвъзмездност, това би било и особено рисково, тъй като въвеждането на платено кръводаряване, под каквато и да било форма е предпоставка за кръводарители, които скриват своите противопоказания за получаване на печалбата си. Вместо да се предприемат радикални мерки за справяне с проблемите, институциите са прехвърлили изцяло отговорността на нуждаещите се и техните близки и тотално са се дезинтересирали от решаването на проблемите“, казват още от БОДК.

Кръводарителите припомнят, че ежедневно болници и кръвни центрове принуждават близки на пострадали и пациенти да търсят кръводарители, за да им бъде оказана необходимата здравна помощ, а кръвните центрове са обсадени от „донори“, продаващи кръвта си в нарушение на закона, но необезпокоявани от контролните органи.

От БОДК информират, че тази година посланието на Световния ден на доброволния кръводарител е „Даряването на кръв е акт на солидарност! Присъедини се към усилията и спасяването на човешки животи“. „С този слоган се подчертава огромното значение на кръводаряването като акт на съпричастност, а не като акт на принуда от обстоятелствата или користни интереси, и насърчава всеки от нас, който здравословно има възможност, да даде своя безценен принос за спасяването на човешки живот като стане доброволен кръводарител“, казват от организацията.

Като част от стратегията си за насърчаване на доброволното кръводаряване и оказване на помощ, БОДК създаде системата „Дари кръв“ с мобилно приложение за доброволни кръводарители и нуждаещи се от кръв, която е на разположение на потребителите в цялата страна напълно безплатно 24/7. Системата се поддържа и администрира изцяло от доброволци, членове на БОДК, и предоставянето на помощ чрез нея е изцяло доброволно и безвъзмездно. След пълното ѝ обновяване през юни 2020 година, през „Дари кръв“ са проведени повече от 520 успешни акции за спешна нужда от кръводарители, от които около 38% с търсене на конкретна кръвна група. 

Активна е и кампанията за набиране на доброволци за дейностите на сдружението, за която можете да получите повече информация през фейсбук страницата - БОДК / BOVBD, както и инициативата Академия за доброволци, която дава възможност на всеки, независимо дали може да дарява кръв или не, да стане част от значимата кауза на доброволното кръводаряване, да повиши своите знания на няколко нива и да бъде полезен с идеите и уменията си.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   B8zt

Още по темата