„България е в началото на грипната вълна. Над 10% от пробите, които изследваме, са положителни. В момента у нас преобладават щамовете H3N2 и H1N1“. Това каза пред Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му климатичните условия не са водещи в една грипна вълна. „Веднъж тръгнал пандемичният щам, той си се развива независимо температурите. Но при по-топло време хората излизат повече, събират се на групи и вирусите се предават по-лесно.
Заболеваемостта през януари ще продължи да се увеличава, в Турция и Румъния е по-висока в момента. Като съчетаем грипа с коронавируса и другите респираторни вируси, става неприятна смес”, каза доц. Кунчев и допълни, че очакванията са пикът у нас да настъпи в края на януари и началото на февруари. Той беше категоричен, че здравната система е много по-подготвена отпреди и не се очаква да има недостиг на легла в болниците.
По думите му нулевият COVID в Китай е показал, че цената за ограничаването на вируса е твърде висока, но не може и да се мине без никакъв контрол. „От 8 януари Китай вдига всички ограничения за пътувания. Това, съчетано с Лунната Нова година, която започва на 22 януари, ще доведе до преселения на големи маси хора. Говорим за десетки милиони хора, което ще ускори разпространението на COVID-19. Добрата новина е, че последният вариант на Омикрон не е толкова смъртоносен, въпреки че по-лесно се разпространява. Готовността ни е много по-голяма, лекарите ни са много по-опитни и макар да сме на последно място в Европа по имунизация, тези 30% ваксинирани дават резултат”, допълни главният държавен здравен инспектор.
По думите му не подлежи на съмнение, че имунизираният е много по-предпазен дори от преболедувалия. Според него ваксинационната кампания трябва да се поднови, макар и желаещите за имунизация да са малко.
Относно грипа доц. Кунчев информира, че за момента процентът на хоспитализации е нормален. „Няма данни за тежко протичане и нужда от интензивно лечение. Въпреки това всичко зависи от бройката на хората. За нас е много важно да не е интензивна епидемията, затова е важно да продължаваме да носим маски и да избягваме големите струпвания на хора. Всички сме уморени от мерките, но мерките, които се прилагаха три години, показаха, че дават резултат срещу всички респираторни вируси“, коментира главният държавен здравен инспектор.
По отношение на респираторно-синцитиалния вирус доц. Кунчев заяви, че пикът е бил около празниците. Вирусът засяга предимно малки деца. „Вирусът има склонност да се отразява най-вече на най-малките разклонения на дихателната система – алвеолите. Затова се стига до бронхити и по-чест прием в болница”, поясни той.
Коментари по темата