Огромният проблем на здравната система е, че има несъвпадение между здравния пакет, който определя какви заболявания влизат в този основен пакет, и средствата, с които трябва да се плати това, което човек има право на него. Това каза в предаването „Седмицата” по Дарик радио Управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Дечо Дечев. Според него това, което може да се направи е или да се намали пакета или да се увеличи бюджета за здравеопазване.
Според него обаче обществото не е готово да дава повече пари за здравето си. „Значи ние като общество нямаме нищо против да даваме милиарди, да кажем, за лотарийни билети, но сме против да даваме за здраве, по някаква причина, не знам каква е тя”, допълни той.
Д-р Дечев обясни, че има варианти, с които да се попълва бюджета и даде за пример Унгария, където фонда се попълва с процент от парите за цигари или алкохол. „В България се пушат около 3 млн. цигари на ден, по един лев да има в една кутия, по 50 ст. да има – това са ви 1 мил. и половина на ден допълните средства в този фонд, което прави около 500 мил. на година, само от цигарите”, каза д-р Дечев. Според него ако с 50 ст. поскъпне една кутия и парите отиват във фонда, то ще се получи сума, която е по-голяма от парите, които касата дава за цялата си доболнична помощ.
Управителят на НЗОК коментира и любоптиния казус, при който болницата, на която той бе директор осъди НЗОК за неплатена надлимитна дейност. Той обяви, че касата ще обжалва. „Защото практиката е следната, че част от заведените искове печелят, част губят на първа инстанция. Т.е. един и същи казус получава различно решение от съда. Теоретично втората инстанция не се знае как ще се произнесе. Т.е. длъжни сме да обжалваме. Искаме, не искаме трябва да обжалваме”, каза д-р Дечев. Според него тогава политиката, която била провеждана от касата и от Министерство на здравеопазването по чисто политически причини, трябвало да докаже, че касата няма да излезе в преразход. „И тогава управлението на министерството и на касата не допускаха, въпреки че имаше извършена такава надлимитна дейност, тя да се отчита. В даден период обаче, се подмениха хората, които бяха на тези места и болниците си предявиха исковете, които са факт”.
Във връзка с преразхода за лекарства в бюджета на касата, д-р Дечев каза: „От касата направихме едно предложение и то много добро за мен лично. Защото за първи път, казвам предложение, защото трябва да излезе буквално тези дни и да видим в какъв вид ще излезе, дали ще бъде в този, в който го направихме като предложение. Наредба, която ще промени механизма на заплащане на тези лекарства. Т.е. там за първи се вкарват елементи като отговорност на компанията, ако има преразход спрямо предишни периоди, този преразход да се връща. Като генералната цел са две. Първото нещо, за първа година касата да не изхарчи повече пари за лекарства, отколкото ѝ е написано в бюджета. Второто нещо, да се престане с тези бюрократични практики да се ограничава достъпът до нови лекарства, да се намали бюрокрацията в издаване на протоколи за пациентите, където също има едно чакане”.
Според него процентът за лекарства у нас е с близо 50-60% по-висок от от общите разходи спрямо други европейски държави. „При нас той е около 30%, средният разход за медикаменти от публични средства е около 20% в други държави, в някои под 20”.
На финала на разговора, д-р Дечев обясни: „Аз продължавам да считам, че за парите, които отделя българинът за здраве, той получава срещу тези пари много добра услуга. Но просто не можем да оценим това, което имаме в момента спрямо това, което имат други. Ако българинът може да оцени достъпа му до здраве в България, колко е лесен спрямо този, който е някъде другаде по света, само тогава ще разбере какво ще загуби, ако се промени този начин на достъп”.
Снимка: Надежда Ненова
Коментари по темата
Крайно време е лакерите да бъдат задължени да изписват по INN , а не по търговски имена , особенно в низко реимбурсните групи , кьдето има много генерици! Д-р Дечев - Момента настъпи!
Можеш да задължаваш у вас жена си.Тъпанар.
дечо кога ще пенсионираш бабите.искам вече да си е в къщи
Д-р Дечев да прочете чл. 53 ьл 3 от Закона за здравето. Не предлага нищо ново. Сам че въпоса е къде отива този 1% от акцизите за алкохол и цигари и колко са събрани по този законов ред.
Kak da plashtat za zdrave kato 75 godini im e nalivano v glavite che to e bezplatno
Висококвалифицираният лекарски труд е скъп,драги.Много по-скъп от скенера и ЯМР,да Винчи и пр.
Държавата да взима по големи данъци от организаторите на хазарт, чичо Дечо... За да привнесе в здравния бюджет... А и при вас да не се краде !!!
Дечо е приятелче с видни хазартни босове, та не му давайте такива нереализируеми идеи.
КП 56 - пациента получава услуга средно за 50 лв . - касата плаща 500 лв . При лотарийните билети печалбата е по- голяма .
Дрън-дрън.Пациента поучава услуга за 1000 лв,а касата плаща 500 лв.Лекарският труд е скъпо нещо,драги. Затова пациентът трябва сега да доплати 500 лв. А лекарят от тези 500 лв сега получава смешните 10 лв.
хаха ...... - една рентгенова снимка и 5 системи + ПКК - горе долу 50 лв . колкото потребителска такса . В общия случай дори скенер е трудно да се види . Ами направете така ,че лекарят да получава поне 100 - от тези 500 . В доболнична помощ лекарят би получил 200 или 300 лв при същото заплащане , а не 10 .
здравеопазването е кофа без дъно и никой не казва кое колко струва и колко може да струва при добро управление и реформиран сектор - затова и хората предпочитат на вятъра да си хвърлят парите
Ами в Германия всичко е казано колко струва.Нали искате да се лекувате като германци.
Искаме да се лекуваме като германци, ама с 30 пъти по-малки здравни осигуровки! Залповете на Аврора думкат в главите ни, Винцеремос, дрогари! Да живей!
Има надфинансиране на лекарствата спрямо общите разходи за здравеопазване . Не може така .
Абе, в една кутия 1 цигара ли има, че ако пушат 3 милиона цигари на ден и се отделят по 50 ст. на кутия, SKза касата ще има по 1,5 милиоа на ден??? Те такива му сметките на другара Дечев !!!
ГЕРБ най-после намериха правилния човек. Аргументиран,можещ и доказанлБраво!
Отдавна касата имаше нужда от такъв управител. Жалкото е че на Жени хората ще го подхлъзнат жестоко...
Ще задължиш лекарите друг път! Изписват каквото е най-доброто за пациентите им!
Ти или си пълен профан или част от фармафията. Друг вариант няма!
До долния Има, има...Много се отворихте да "задължавате" лекарите.
Крайно време е лакерите да бъдат задължени да изписват по INN , а не по търговски имена , особенно в низко реимбурсните групи , кьдето има много генерици! Д-р Дечев - Момента настъпи!
Чиновляци, докажете, че можете да контролирате първо днешните 4,5 милиарда лева, пък тогава нека вноската стане 14-16%! Подлоги депесарски!
Португалецът Педро Еуженио, който в събота се завърна в Берое, ще взима месечна заплата в размер на 6000 евро, информира "Тема Спорт". Това ще е негов трети период при заралии, след като за първи път бе в тима през сезон 2012/13. Отделно Еуженио има вписани бонуси към договора си със старозагорци, които могат да направят доходите му още по-сериозни. В Берое има и други футболисти, които заработват по над 10 000 лева месечно.
Идеята на Дечев за акциза на цигарите всъщност е претопляне на стара манджа,Дянков на времето имаше подобна идея но тя не се осъществи. Ганю дава 1,2 млрд за алкохол(без този,изпит в кесторанти и хотели) но за здраве не иска да дава. Също толкова се дадоха само през изминалите коледни и новогодишни празници.Ще се научи,ама по трудния начин. И то на във вид на по-високи вноски,отиващи за афалт,а като доплащане директно в джоба на лекаря.В големите градове вече взеха да свикват.
През изминалите коледни и новогодишни празници се дадоха над 2 млрд лева! (и това са само официално отчетените!)
Уважаеми управляващи, съгласна съм с вас, че имаме достъп до услуги от системата и то на добри цени. Но българина, никога няма да го оцени, защото третират пациента като неудошевен предмет. Само, когато се въведат стандарти за работа - реални и се отдели сеното от плявата, българският лекар ще заеме полагащото му се място. Хората не са овце, но ги правят на такива и те го знаят. Отделно ни липсва елементарна здравна култура. И ако не си част от системата посмъртно не можеш да се оправиш в тази бюрокрация от направления и условия. И не може да си с пневмония и да чакаш 2 часа за рентген, защото лаборанта е с кугела някъде, пък ти си плащаш за графията. Ако болниците са търговски дружества, защо и услугите и отношението към пациента не са на конкерентен принцип? А иначе медицината е скъпа наека и дейност и всеки трябва да плаща, щом иска качество. Прекалено е разнородно това качество, за да искате уважение. Повечето хора си плащат за доболнична помощ и сега и се чудят къде отиват уж малкото им пари от данъка?
Третата страна на монетата - а можеш ли да чакаш два месеца за скица на имота си, след като си си платил?
Скъпа,голямото чакане и голямото плащане тепърва предстои.И никой не може да го спре.