burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Стоян Борисов: Неуспешната интубация не е лекарска грешка

Д-р Стоян Борисов: Неуспешната интубация не е лекарска грешка

„Неуспешната интубация не е лекарска грешка. Има много тежки случаи, при които интубацията е изключително затруднена.“ Това заяви пред bTV главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Стоян Борисов във връзка с оповестените вчера от МЗ данни за случая, при който родилка почина в университетската болница в Плевен.

„Експерти анестезиолози ще се произнесат по този случай. Единственото, което аз мога да кажа, е, че както няма двама еднакви хора в света, така няма и двама еднакви пациенти по анатомични дадености. Всеки човек трябва да знае, че когато отива при лекар, и то за операция, отива със своите физиологични и анатомични дадености“, каза той и посочи, че лекарите не са в състояние да предвидят всичко на 100% при предварителните прегледи.

Той посочи още, че дори и преглед на носоглътката на жената да е бил направен, това не би гарантирало, че интубацията ще е успешна. „Аз съм бил свидетел много пъти, когато пациент е бил прегледан и от един, и от двама анестезиолози и се очаква нормална анестезия, и по време на самата анестезия се получават проблеми“, каза д-р Борисов.

Съдът ще реши дали има лекарска грешка, заяви той, но даде да се разбере, че според него такава няма. По процедура все пак случаят ще бъде отнесен към Борда по акушерство и гинекология, както и към Борда по анестезиология.

По отношение на реакциите и по двата случая – в Плевен и в Сливен, той заяви: „Наблюдава се силно недоверие към цялата здравна система, което рефлектира към медицинските лица и едва ли не всеки недостатък в здравеопазването се приписва на лекарската гилдия, като непрекъснато се обвиняват лекарите в некомпетентност и непрофесионализъм.“ Д-р Борисов акцентира върху израза, използван постоянно при описването на случая с родилката в Сливен – „скачане по корема“. „Обяснете ми как това би могло да стане – скачане по корема? Как си го представяте – жената, която ражда на един гинекологичен стол метър и половина, думата „скачане“ означава лекарят с крака да скача върху корема на жената. Обяснете ми как си представяте това нещо, че ще стане?“, попита той. Главният секретар на БЛС призна, че е възможно в случая натискът върху корема на родилката да е бил по-силен, но заяви категорично, че е недопустимо да се използват изрази като „скачане по корема“. Той подчерта още, че у нас методът „Кристелер“, при който раждането се подпомага от натиск върху корема на родилката, не е забранен.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zY2x

User Avatar Компетентен 27.08.2018 20:21:18

В Германия всичси лекари са застраховани . Няколко милиарда евро се въртят в континуума лекарска грешка - обещетение . Но - ако си допуснал грешка и застраховката плати , ако не ти е отнето правото да практикуваш - няма да ти откажат пак да те застраховат нито ще ти увеличат застрахователната сума . Просто това са едни пари от всички , на солидарен принцип .

User Avatar селянин 25.08.2018 23:10:22

не е лекарска грешка , а убийство . Колко време е стояла без дишане ? Защо не е направена спешна трахеотомия ? Или и трахия не е имала ? А по въпроса за застраховката - лекарите в България са 35 000 , мисля че всички са колективно застраховани - пишете по 10 лева на месец и вижте какви суми се събират ...

User Avatar Гост 25.08.2018 23:57:40

Дали не е оставена без мед. наблюдение? И един принципен въпрос: Защо се прави ПЪЛНА анестезия при планирано секцио, когато няма мед. показания?!

User Avatar Гост 22.08.2018 19:48:46

Стоенчо, и три чифта очила да сложиш моето момче, по-умен няма да станеш! От теб акушер-гинеколог не можа да излезе, та си намери тихо, клатикуровско местенце. А не давай акъл на практикуващи лекари, ясно е за какво става въпрос!

User Avatar Гост 22.08.2018 19:46:37

Случаят най-вероятно ще мине като причиняване на смърт поради немарливост/небрежност/некомпетентност. Ако анестезиолога е с чисто съдебно минало, няма да отиде в затвора. Обаче ще има да плаща яко. Дано да си е направил застраховка "професионален риск", иначе не мога да го мисля...

User Avatar Гост 22.08.2018 21:06:16

Каква застраховка трябва да има и колко да плаща лекар със заплата 1000 лв.Милиони ли? Откъде да ги вземе? Прочетете по-долу доходите на американските лекари. Те могат да си позволят големи застраховки и да плащат милиони.

User Avatar Гост 23.08.2018 12:55:36

Срещу 150-200 лв можеш да си направиш застраховка "професионална отговорност" покриваща около 150 000 лв щетая

User Avatar Гост 22.08.2018 19:40:37

Има орални въздуховоди, има назални въздуховоди, има ларингеални маски, има алгоритъм за трудна/невъзможна интубация, въобще всичко има - няма само кой да го прочете, да го научи и да го приложи...

User Avatar ММ 22.08.2018 17:06:01

А защо не е направена трахеотомия, а само е обдишвана с амбу

User Avatar Лекар 22.08.2018 16:02:41

"Надлежно" ще установявате в бакалията, от която разбирате.

User Avatar зизу 22.08.2018 13:55:01

До госта :Медицината е сложно нещо особено анестезия и интензивно лечение.Трудно се проумява от дилетанти.

User Avatar Гост 22.08.2018 13:08:48

Всеизвестният гешефтар бай Стоян, който не признава изследвания, ако не са извършени на посоченото от него място. Ееее, байСтояне, а поспри се малко

User Avatar Гост 22.08.2018 12:23:24

А кое е лекарска грешка? Колко са надлежно установените лекарски грешки през миналата година или полугодието на тази? БЛС има ли да каже нещо по този въпрос или българският лекар е най-безгрешният в световната медицинска практика?

User Avatar Гост 22.08.2018 13:51:32

Български лекарски грешки ще търсите ,когато заплащането на лекарите у нас се изравни със световната медицинска практика.

Още по темата