burevestnik.bg - Мобилна версия


Международен симпозиум с фокус върху метаболитните заболявания организира МУ – Варна

Международен симпозиум с фокус върху метаболитните заболявания организира МУ – Варна

От 27 до 29 март 2026 г. МУ – Варна организира 6-ия Международен симпозиум по адипобиология и адипофармакология – научен форум, който събира водещи изследователи от Европа, Азия и Америка, работещи в областта на метаболитните заболявания, мастната тъкан и съвременните терапевтични подходи при затлъстяване. Това съобщават от висшето учебно заведение.

Симпозиумът има за цел да насърчи международния научен обмен и сътрудничество в изследването на метаболитните заболявания – едно от най-сериозните предизвикателства пред съвременното обществено здраве. В рамките на тридневната програма учени от Япония, Италия, Индия, Румъния, Сърбия, Турция, Австрия, Мексико и България ще изнесат лекции и ще обсъдят актуални научни резултати и бъдещи изследователски направления. Ще бъдат представени най-новите научни постижения, свързани с ролята на мастната тъкан в човешкото здраве, и заболяванията, включително метаболитен синдром, затлъстяване, сърдечносъдови и невродегенеративни заболявания.

Сред основните теми на симпозиума са още:

В програмата са включени и доклади за ролята на изкуствения интелект в хистологичния анализ на мастната тъкан, значението на липидите и кислорода за живота, както и нови механизми в метаболитната адаптация на адипоцитите.

Международен симпозиум по адипобиология и адипофармакология е в  рамките на проект № BG-RRP-2.004-0009-C02 на МУ – Варна „Повишаване на транслационните постижения в медицината (MUVE-TEAM)“, финансиран от Европейския съюз - NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.

За повече информация вижте тук.



СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   GhQZ

Още от Новини