burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Мазнейков: Едно и също лекарство в Гърция е три пъти по-евтино от България

Д-р Мазнейков: Едно и също лекарство в Гърция е три пъти по-евтино от България

Ортопедът доктор Христо Мазнейков публикува във Фейсбук сравнение на цените на един и същ антибиотик, съобщи „24 часа“. Според него то показва сериозни дисбаланси на българския фармацевтичен пазар.

По думите му, след като забравил лекарствата си в София, му се наложило да закупи антибиотика Аугментин от аптека в Гърция. Именно тогава останал изненадан от цената.

"Аугментинът, купен от България - 14 таблетки, струва 14.90 евро. Същият антибиотик, купен в Гърция - 12 таблетки, струва 5 евро", пише лекарят.

"Всички знаем, че за лекарства Здравната каса в България плаща над 40% от парите за здраве, а те не трябва да са повече от 25%. Но вижте каква е разликата - три пъти по-скъпо в България само от един антибиотик", посочва той.

В публикацията си лекарят подчертава, че случаят не е изолиран и заявява, че може да даде още подобни примери, като в заключение отправя директен призив:

"Време е държавните органи да спрат да се правят, че нищо не знаят".



СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   79QH

User Avatar Наблюдател 22.07.2026 16:39:26

Когато в Гърция Мазнейков или друг лекар предпише Аугментин, аптеката може да даде друг антибиотик със същото съдържание на амоксицилин и клавуланова киселина. Затова цените на аугментина и генеричните продукти със същото съдържание са близки. В България обаче ако е изписан аугментин, аптеката може да даде само аугментин. Затова цената му е по-висока от генеричните амоксиклави. Мазнейков съгласен ли е не лекаря, а аптекаря да решава кой амоксиклав да пие той?

User Avatar Гост 22.07.2026 16:01:48

Е не забравяйте, че в Гърция ДДС на лекарствата е 6% ,a в дупката българия заради мутричките от управлението е 20%. На всеки 10 евро плaтени за медикамеnт вашите мутрички от властта печелят 2 евро защото сте болни и сте си купили лекарството. Това може да ви покаже размера на безобразието наречено българия и нейната боклучава политическа класа. Няма друга държава в ЕС с такъв ДДС върху лекарствата. Да не говорим за върволицата от прекупвачи , които допълнителни покачват цената. Да не говорим и за едни боклуци от управлението , които постоянно изнудват западните опроизводители и вносители за по-ниски цени на лекарства и ваксини . Да напомним за лекетоМосков ,който изнудваше западните фармацевтични производители за ниски цени на лекарствата купувани от 'държавата' .Вносителите тогава го отсвириха и не му се явиха на търговете, а една част се изнесоха от този корумпиран пазар в кочинката. Сега циврете. За каквото сте гласували , такова ви изшамарило.

Още от Новини