Мораториум върху създаването на нови болници и комплексни онкологични центрове, както и върху разрешаването на нови медицински дейности на сега работещите, до утвърждаването на актуализирана Национална здравна карта (НЗК). Това предлагат от Министерството на здравеопазването с промени в Закона за лечебните заведения.
Припомняме, идеята за мораториума бе лансирана от здравния министър проф. Христо Хинков още при встъпването му в длъжност, когато той обяви приоритетите си пред Комисията по здравеопазване в парламента.
В мотивите към предложението се посочва, че настоящата НЗК е утвърдена през 2018 г., като от нейното утвърждаване са минали повече от 5 години, през които в здравно-демографския профил на страната и в здравната система са настъпили много промени, поради което тя не е отразява актуалното състояние на системата и на потребностите на населението и съответно не може да изпълнява своето предназначение по отношение разкриването на нови болници и разрешаването на нови дейности.
„Изготвянето на НЗК е сложен и продължителен процес, тъй като се събират и анализират значителни по обем данни. С оглед това и предвид динамиката в процедурите по разкриването на нови лечебни заведения и нови дейности в съществуващи лечебни заведения, е целесъобразно временно, до актуализирането на НЗК, да се преустановят процедурите както по създаването на нови лечебни заведения за болнична помощ и КОЦ, така и по разрешаването на нови дейности в съществуващите лечебни заведения“, се казва още в мотивите.
Започналите преди предложените промени в Закона процедури обаче ще продължат до досегашния ред, става ясно от текстовете.
С промените се предвижда новата Здравна карта да бъде утвърдена до май 2024 г. Настоящата пък е в сила от 2018 г., като оттогава не е актуализирана.
С предложенията също така се регламентира подробно в кои случаи НЗК следва да се актуализира, като до момента в Закона е записано, че това се прави при необходимост в случаите, определени в Методиката, по която се изработват областните здравни карти и която се утвърждава от министъра на здравеопазването.
Единият от случаите, при които се предвижда необходимост от актуализация на НЗК, са значителни промени в здравно-демографската структура на населението на определена територия от страната или на цялата страна.
Сред описаните в предложенията случаи са и съществените промени в структурата на системата на болничната помощ, които водят до намаляване или до увеличаване броя на леглата за болнично лечение, съответно под или над определените с НЗК потребности от легла за болнично лечение и медицински дейности по видове и нива на компетентност.
С всички предложения за промени в Закона за лечебните заведения можете да се запознаете тук.
Коментари по темата
За Враца и Плевен мораториумът не важи!
Тия това ли родиха?! Оправете рецептите! Пациентите страдат!