burevestnik.bg - Мобилна версия


Акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов:

Отпускането на средства за психиатричните центрове е стъпка в правилната посока

Отпускането на средства за психиатричните центрове е стъпка в правилната посока

„Имаме 30 дни, в които работна група ще направи оценка на нуждите на психиатричните лечебни заведения в страната“, заяви психиатърът акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ на БНР.

Работната група е натоварена със задачата да оцени потребностите от различни видове ресурси на психиатричните служби, с голям приоритет, разбира се, върху психиатричните болници, намиращи се в неблагоприятно положение не само от гледна точка на материалната база, но и на човешкия ресурс, на своята локализация по отношение на възможностите за комуникация и управление на случаите. Акад. Стоянов уточни, че при звената към общини и болници контролът е по-лесен и проблемите са по-малко.  

„Отпускането на средства за психиатричните центрове и звена от страна на правителството е стъпка в правилната посока. Усилията на кабинета да обхване службите в системата за психично здраве са адекватен ход“, каза психиатърът.

Кабинетът предостави обещаните на болниците 30 млн. лв., от които 2 млв. лв. са за лечебните заведения, които оказват психиатрична помощ. С друго постановление Министерският съвет даде още 10 млн. лв. за капиталови разходи за ремонти в психиатричните звена.

„Решението, в най-добрия смисъл на думата, посреща неотложните нужди, изведени в публичното пространство от настоящия дебат. От друга страна, ние в професионалната общност, както и тези наши пациенти и техните семейства, които съставляват различните пациентски организации, изпитваме смесени чувства към подобен вид решения. Положителната страна е, че това определено е движение в правилната посока и движение към прогрес по темата за подпомагане преустройството на психиатричните грижи. Едновременно с адекватното разпределение на тези ресурси, правителството взима решение за подпомагане на онези психиатрични служби, които се наричат центрове за психично здраве, отделения и клиники към многопрофилните болници, тъй като в тях ситуацията позволява отпускането на средства да се случи, без такава сложна предварителна оценка. Проблемът при тях е сведен до два фактора - единият са капиталовите ремонти, за които се говори от известно време и вторият е механизмът, по който се образува остойностяването на труда на персонала в тях“, допълни акад. Стоянов.

Според него има проблем и с методиката, по която се оценява финансирането на психиатричните стационари. Един преминал пациент с оглед на броя леглодни, през които е бил в болницата, струваше 38,50 лв. на ден, а в момента увеличението е до 40 лв. дневно. В тези 2 млн. лв., които правителството отпусна, е заложен бюджетен разход за увеличаване на финансирането на преминал болен по методика на МЗ.

„Сумата обаче е брутално недостатъчна, на фона на преговорите, водени в последните месеци - да бъде минимум 60 лв. Методиката е неадекватна, което заедно с различните модели на финансиране в системата, не позволява  създаване на стандарт за контрол на качеството. Ако няма стандарт за контрол на качеството, каквато и сума да се даде, е неоправдано“, категоричен е психиатърът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   HXpL

Още по темата