burevestnik.bg - Мобилна версия


По-гъвкави бюджети за болниците гарантира новото НРД

По-гъвкави бюджети за болниците гарантира новото НРД

Цените на над 200 клинични пътеки са увеличени със средно 14%, а предвидените обеми за прием в болниците са намалени средно със 7%. Увеличени са парите за капитация на общопрактикуващите лекари и е се премахва ограничението на лимита за профилактика. Това са част от новостите в обнародвания днес в Държавен вестник НРД за медицински дейности 2020-2022.

Създаден е по-гъвкав механизъм по отношение на месечните бюджети на болниците. Надзорният съвет на НЗОК ще утвърждава за всяка РЗОК обща годишна стойност на разходите за здравноосигурителни плащания за заплащане на изпълнителите на болнична медицинска помощ, разпределена по месеци за заплащане през бюджетната 2020 г. за периодите на извършване на дейността: декември 2019 г. – август 2020 г. и септември – ноември 2020 г. В тези рамки болничните лечебни заведения ще могат да боравят с бюджета си и да го разпределят на компесаторен принцип.

В НРД отново е записано, че лечебните заведения, изпълнители на болнична медицинска помощ, задължително осъществяват видеоконтрол в ангиографските зали и болничните структури, в които се осъществяват съдови инвазивни и интервенционални процедури, като в обхвата на видеокамерите влиза наблюдение само на входовете и изходите на същите. Записите от видеокамерите се съхраняват за срок не по-малко от един месец от датата на извършване на интервенция. Изпълнителите на болнична медицинска помощ са длъжни да предоставят видеоинформацията на електронен носител до 3-тия работен ден след електронно отчитане на дейността за предходния месец. Получаването на електронните носители се извършва с приемно-предавателен протокол на място в лечебното заведение. При осъществяване на оперативни интервенции от областта на медицинска специалност „Офталмология“ изпълнителите на БМП задължително правят видеозапис чрез оперативния микроскоп. Записът се съхранява от лечебното заведение. За всяка оперативна интервенция се генерира QR код, който се прилага към медицинската документация и е достъпен за контролните органи на НЗОК/РЗОК. При констатирани несъответствия между записите и отчетените случаи в електронната система на НЗОК, Касата няма да ги плаща.

Увеличават се и цените, които ще плаща касата за преглед в СИМП и за изследвания. Капитацията за записано в листата на личния лекар лице до 18 години се повишава с 35 стотинки - от 1.50 лв. на 1.85 лв., а предвидените прегледи са 1 213 546. За пациентите от 18 до 65 г. капитацията се повишава с 5 ст. и става 1.20 лв. , а над 65 години вече е 1.85 лв. Увеличение с 1 лв. има и за прегледите по програма "Детско здравеопазване". Профилактичните консултации за лица от 7 до 18 години от 9 лв. се увеличават на 10.50 лв., но годишните профилактични прегледи пациенти над 18 години запазват цената си - 15 лв. В специализираната първична помощ първичният преглед при педиатър, хирург и ортопед е увеличен с 1,50 лв. и вече ще бъде на стойност 23.50 лв. По програма „Майчино здравеопазване" става 23 лв. Цената на вторичния преглед се вдига от 9.50 лв. на 11 лв. Увеличението за медицинска експертиза е с 3 лв. до 10 лв.

Националният рамков договор 2020-2022 влиза в сила от 1 януари, като по всяко време по него могат да бъдат правени изменения по искане на БЛС или НЗОК.  

Пълния текст на рамковия договор може да видите тук. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   NL3S

User Avatar Гост 27.01.2020 10:05:19

Тези относителни дялове за възнагражденията на сестрите и санитарите БЛС ли ги договори? Не беше ли редно БЛС да представлява и защитава интересите на лекарите в преговорите по НРД?

User Avatar Гост 27.01.2020 09:12:01

Чл.368 от НРД (10) Ръководителите на лечебните заведения, изпълнители на БМП, използват не по-малко от 50 % от приходите от медицински дейности на лечебното заведение (КП/АПр/КПр) за разходи за персонал. Изключение за използването на посочения процент се допуска единствено след разрешение на министъра на здравеопазването въз основа на мотивирано искане от ръководителя на лечебното заведение. (11) От структурата на разходите за персонал, формирана по ал. 10, ръководителите на лечебните заведения – изпълнители на БМП, използват не по-малко от 80 % за медицинския персонал, в това число и за санитари. (12) Минималното съотношение между разходите за лекарите и специалистите по здравни грижи в лечебните заведения, изпълнители на БМП, от структурата на разходите за медицински персонал по ал. 11 е 1.6 към 1 или 64 % към 36 %. Къде в процентното съотношение са санитарите-при лекарите или при специалистите по здравни грижи?

User Avatar Гост 26.01.2020 19:16:49

Кой си позволи да променя текстове от НРД и от алгоритмите по КП след като договорът беше подписан? Защо с оправданието, че поправят „техническа” грешка, няколко човека от НЗОК и БЛС са подписали изменение в НРД, с което се създава нова алинея в §8. Защо въпросните лица са си позволили да нарушат ЗЗО? Кой написа в НРД откровено незаконните текстове, свързани с разпределението на приходите на болниците за работни заплати? КОЙ?

User Avatar Гост 25.01.2020 10:16:24

Поредния нормативен хаос в здравната система...

User Avatar Гост 24.01.2020 18:32:57

Това Приложение №17 с клиничните пътеки, което е качено на сайта на БЛС актуално ли е? Тези пътеки, с тези изисквания за сключване и с тези алгоритми ли ще бъдат официално публикувани?

User Avatar Гост 24.01.2020 17:57:54

Ам къде са клиничните пътеки? Тях що не са ги публикували? Как лечебните заведения ще знаят какви са изискванията за всяка пътека или процедура? До кога ще бъде срока за подаване на документи, след като той вече е изяден от забавеното публикуване?

User Avatar Запознат 24.01.2020 21:25:06

Срокът е до 31 януари.Изяден или не, срокът не е променен.

Още по темата