Намерение за изграждане на „солна стая“ в сградата на ДКЦ № 22 беше разгледано от членовете на здравната комисия към Столичния общински съвет. Ръководството на поликлиниката иска да оборудва такава стая с до 20 000 лв. собствени средства на общинското дружество, съобщават от СО.
„Солните стаи“ са изградени на принципа на антибактериалната среда и халотерапията, препоръчват се от лекарите при респираторни и кожни заболявания, при проблеми с нервната система, алергии и др. С такива помещения за халотерапия разполагат някои болници и здравни центрове, както и детски заведения в София.
Целта на „солната стая“ е да се постигне микроклимат, създаден по образец, близък до здравословната среда в една солна пещера, на морския бряг или в борова гора.
Най-често педиатри препоръчват ползването на „солна стая“ за малките пациенти при различни респираторни заболявания като астма, бронхит, кашлица, пневмония, синузит, алергия, кожни проблеми и др. Микроклиматът и релаксиращата обстановка в „солната стая“ благоприятстват и за успокояване на нервната система, като се намалява стресът и умората. Обогатеният с кислород и солни кристали въздух повишава обменните процеси в кръвта, а отрицателните йони помагат за нормализиране на функциите на мозъка. Халотерапията помага за справяне със стрес, депресия, главоболие, безсънние и др.
Според д-р Лили Иванова, управител на ДКЦ № 22, инвестицията в „солна стая“ ще може да се изплати за около 2 години, тъй като педиатри, невролози и кожни лекари често изписват халотерапия за своите пациенти и има търсене на този вид медицинска услуга.
Коментари по темата
Аз като педиатър никога не съм изписвал такава процедура. Как ще се изплатят тези средства? Има ли такива процедури покривани от касата?
20 000 лева "собствени средства" - спестени от заплатите на персонала! Пак някоя фирма на наши хора ще ги усвои!