burevestnik.bg - Мобилна версия


Профилактичните прегледи – на какво имаме право и какви са ползите?

Профилактичните прегледи – на какво имаме право и какви са ползите?

Ходихте ли тази година на профилактичен преглед? Знаете ли какво включва профилактичният преглед за Вашата възрастова група? Убедени ли сте, че профилактичният преглед може да предотврати развитието на сериозно заболяване, застрашаващо здравето и дори живота Ви?

Ако сте отговорили само с „ДА“, Вие сте човек, който знае как да съхранява здравето си.

Но ако имате дори само един отговор „НЕ“, трябва бързо да помислите как най-лесно, но и много отговорно да инвестирате в своето здраве.

Това посочват специалистите от НЗОК в рубриката на Здравната каса за пациенти „НЗОК за теб“, която тази седмица се фокусира върху профилактичните прегледи, финансирани от институцията.

Поглед към статистиката:

  1. През 2022 г. само 2 345 764 българи са отишли на задължителни профилактични прегледи при личния си лекар, което е едва 41% от всички здравноосигурени над 18-годишна възраст.
  2. През 2023 г. от 5 755 128 здравноосигурени българи 2 480 212 са направили профилактични прегледи, което е  43,1%.
  3. До края на месец юни 2023 г. броят на хората, направили профилактични прегледи, е бил 1 295 758, или 22,5%, а до края на месец юни 2024 г. броят им е 1 399 513, или 24, 3%. Увеличението е 103 755 души, което е само малък столичен квартал.

Знаете ли, че:

  1. Версия 3.3.2 на „е-Здраве“ надгражда приложението като добавя изпращане на нотификации (съобщения) за събития, които са част от модул „Дългосрочна грижа“. В тях ще се съдържат детайли за събитието, което следва да бъде изпълнено от потребителите и техните деца.
  2. Право на профилактичен преглед веднъж в годината има всяко здравноосигурено лице (ЗОЛ) в България. Прегледът се извършва от личния лекар, който е длъжен да информира ЗОЛ относно вида и честотата на профилактичните прегледи и изследвания.
  3. При провеждането на профилактични прегледи на лица над 18-годишна възраст, общопрактикуващият лекар (ОПЛ) формира следните групи от лица с риск за развитие на заболяване:

Напомняме:

От 2024 г. в Националния рамков договор за медицински дейности към основния пакет за профилактични прегледи за отделните възрастови групи са включени и допълнителни изследвания, както следва:

Жените от 30 до 50 години ще могат на всеки 2 години да правят ехография на млечна жлеза, от 45 до 69 – мамография на млечна жлеза на 2 години, а при данни от мамографското изследване за  риск от злокачествено новообразувание на млечната жлеза ОПЛ задължително насочва ЗОЛ за консултация  с лекар специалист по хирургия или акушерскво и гинекология.  Жените на и над 70 години имат право на мамография на млечна жлеза веднъж на 3 години.

Станете наш съмишленик:

  1. Ако все още не сте ходили на профилактичен преглед през тази година, направете го!
  2. Говорете с Вашите близки и ги убедете да направят същото, ако все още не са го направили!
  3. Споделете с Вашите приятели, че най-сигурната и безплатна инвестиция в тяхното здраве е профилактичният преглед!

Бъдете здрави!


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @wF5

Още от Новини